Posted on

Minden amit az otthoni edzésről tudnod kell

Manapság rengeteg edzőterem van ahova elmehetünk, de nagyon sokan nem szeretnek terembe járni. Vagy azért, mert nem akarnak fizetni havi tízezer forintokat egy bérletért, vagy csak azért, mert nem szeretnének közösségben edzeni. Az elmúlt egy évben pedig a korlátozások miatt nem is volt lehetőség arra, hogy edzőterembe menjünk. Kérdés az, hogy lehet-e hatékonyan edzeni otthon?

Nagyjából 10 évig jártam edzőterembe, és mindig azt gondoltam, hogy az otthoni edzés komolytalan, csak edzőteremben lehet rendesen edzeni. Egy pár éve viszont rájöttem, hogy ez nem igaz. Otthon is legalább annyira hatékonyan (ha nem hatékonyabban) lehet edzeni. Hacsak nem vagy testépítő élsportoló, akinek tonnás súlyok kellenek, akkor otthon is tökéletesen tudsz edzeni, ha jól csinálod.

Az otthoni edzés előnyei

Az otthoni edzésnek több előnye is van. Először is, nem kell éves szinten 120 ezer forintot kifizetned. Nem mintha ne lenne rá pénzem, de nem gondolom, hogy plusz értéket kapok ezért a pénzért ha edzőterembe megyek otthoni edzés helyett. Ha valaki egy picit ért a pénzügyekhez, az tudja, hogy a pénznek alternatív költsége is van. Ha például nem konditeremre költök évente 120 ezer forintot, hanem befektetem ezt a pénzt, akkor éves 8% hozammal 30 év után 14 millió forinttal lesz több pénzem. Tekintve, hogy otthon is tökéletesen lehet edzeni, én inkább választom az otthoni edzést és a plusz 14 millió forintot.

Az is fontos szempont, hogy sokan nem szeretnek közösségben edzeni és ezért nem mennek edzőterembe. Az otthoni edzéssel viszont a saját kis privát szférádban tudsz edzeni. Nekem személy szerint az a tapasztalatom, hogy emiatt jobban is tudok fókuszálni az edzésre, így hatékonyabban tudok edzeni. A legtöbb ember nem szereti beismerni, pedig evolúciós ösztön, hogy azzal foglalkozunk, hogy mások mit gondolnak rólunk. Hacsak nem vagy pszichopata, akkor te is foglalkozol ezzel valamilyen szinten, még ha nem is akarod ezt beismerni.

Szintén előny, hogy nem kell sorbaállni a gépeknél, ami a konditeremben egy gyakori probléma. Különösen akkor, ha csúcsidőben mész edzeni, és sokan vannak. Ismerős probléma? Ilyenkor mit tudsz csinálni? Vagy várakozol, vagy kihagyod azt, így nem tudod rendesen folytatni az edzésedet. Ezzel megint csak nem tudsz hatékonyan edzeni, vagy időt veszítesz. Otthoni edzésnél nem kell senkire várakoznod.

Ha pedig az időbeosztás hatékonyságáról beszélünk, az edzőterembe elmenni, átöltözni, majd hazajönni szintén időt vesz el. Különösen télen, amikor ezer rétegbe kell öltöznünk. Otthoni edzésnél ezt az időt is megtakarítjuk. Az sem utolsó szempont, hogy télen amikor sötét és hideg van kint, és semmi kedvünk beöltözni és utazgatni, akkor jóval nagyobb akaraterő kell, hogy megerőltessük magunkat, és elmenjünk edzeni. Ha viszont otthon edzünk, akkor csak elővesszük a felszerelésünket és már kezdhetjük is – kisebb erőfeszítést igényel, így nagyobb eséllyel nem fogjuk kihagyni az edzést. Én személy szerint hetente háromszor jártam edzőterembe, viszont amióta otthon edzek, azóta heti 4-5-6 alkalommal szoktam edzeni, ami valószínűleg ennek köszönhető.

Az edzés jótékony hatásai

De miért is érdemes elkezdeni edzeni? Az edzésnek rengeteg jótékony hatása van a szervezetre. Az edzés felpörgeti az anyagcserét, ezáltal több kalóriát égetünk el, így lefogyhatunk a fölösleges zsírraktárakból. Ezen kívül bizonyított, hogy a rendszeres edzés rengeteg betegség megelőzésében hatékony. Olyan betegségek, mint például cukorbetegség, szívbetegségek, depresszió, magas vérnyomás.

Az edzés által több energiád lesz, javítja az alvás minőségét is és alapvetően jobb hangulatod lesz tőle. Ugyanis edzés közben olyan “boldogság” hormonok termelődnek, amik bizonyítottan javítják a hangulatot. Ez pedig több energiát ad neked az egész napra. Számtalan tanulmány azt is kimutatta, hogy azok a népcsoportok, akik több fizikai aktivitást végeznek, hosszabb ideig élnek. Tehát a rendszeres edzéssel nem csak egészségesebb leszel, jobb életminőséged lesz, hanem hosszabb ideig is fogsz élni.

Otthoni edzés eszközök

A konditeremben lévő gépek 90%-a egyáltalán nem szükséges ahhoz, hogy hatékonyan tudj edzeni. Nézzük meg, hogy mik azok az eszközök amiket érdemes otthoni edzéshez beszerezni.

MATRAC

Érdemes beszerezni valamilyen edző szőnyeget, jóga matracot vagy gumilapokat. Egyrészt azért, hogy ne csússzon a lábunk a padlón, másrészt, hogy ne sérüljön a padló, ha mondjuk fém súlyzóink vannak. A talajon végzett gyakorlatok is kényelmesebbek egy matracon mint egy kemény padlón.

KÉZISÚLYZÓK

A kézi súlyzók egyrészt az olyan gyakorlatokhoz kellenek, mint például bicepsz, váll, vagy tricepsz edzés, másrészt a saját testsúlyos gyakorlatokhoz is használhatjuk. A saját testsúlyunk ugyanis egy idő után túl kevés lesz ahhoz, hogy megfelelő intenzitással edzzünk. Ha túl kicsi a súly, akkor pedig nem fejlődünk. Mindenképp érdemes olyan kézisúlyzót beszerezni, aminek állítható a súlya, azaz kisebb-nagyobb tárcsák vannak rajta, amiket cserélgeti tudunk. Ez egyrészt azért praktikus, mert nem ugyanaz a súly kell minden gyakorlathoz (tricepsz edzéséhez valószínűleg kisebb súlyt használsz mint bicepszhez), másrészt ahogy írtam, minden gyakorlatnál törekedni kell arra, hogy növeljük az intenzitást. Egy konditeremben elfér az, hogy végig van pakolva a fal hatvan különböző méretű kézisúlyzóval, azonban otthoni edzéshez nagyon praktikus az, hogy egy kézisúlyzón cserélni tudjuk a tárcsákat. Gondolj arra is, hogy ha mindig csak fix súlyokat vennél, akkor utána a kisebb súlyokkal mit csinálsz? Kidobod? Amin cserélni lehet a tárcsákat, azon akár 2 kilótól 20 kilóig bármit be tudsz állítani, attól függően hogy mennyi tárcsát teszel rá.

HÚZÓDZKODÓ ÁLLVÁNY

A húzódzkodás talán a legnehezebb gyakorlat, de épp emiatt az egyik leghatékonyabb is. Ehhez már pár ezer forintért lehet kapni ajtókeretre akasztható húzódzkodó állványt. Otthoni edzéshez szerintem ez egy kötelező kiegészítő! Ezt az állványt például tízezer forintért be lehet szerezni, és szerelni sem kell, nem kell a falba fúrni, hanem csak rá kell akasztani egy ajtókeretre. Én személy szerint pont egy ilyet használok, és nagyon meg vagyok vele elégedve.

FEKVŐTÁMASZ ÁLLVÁNY

A fekvőtámaszhoz igazából az ég világon semmi nem szükséges, hiszen bárki bárhol, eszköz nélkül is tudja csinálni. Viszont a fekvőtámasz állvánnyal sokkal hatékonyabban tudunk edzeni, ráadásul nem is túl drága, már 1800 forintért tudunk venni. Azért hatékonyabb a sima fekvőtámasznál, mert az alsó pozícióban mélyebbre le tudunk menni, ezáltal hatékonyabban edzi a mellizmot. Ha konditeremben csináltál már fekvenyomást, akkor tudod, hogy akkor hatékony a gyakorlat, ha a mellkasodik leengeded a rudat. A fekvőtámasz állvány hasonló elven működik, nagyobb mozgástartományban edzed a mellizmaid vele.

HASKERÉK

A haskerék az egyik leghatékonyabb eszköz a has edzésére, sokkal hatékonyabb mint a felülés vagy hasprés! Annyira hatékony, hogy az első használatnál vigyáznod kell, nehogy túlerőltesd magad, mert iszonyú izomlázad lesz a hasadban napokig, vagy akár le is sérülhetsz.

SÚLYMELLÉNY

A súlymellény ugyan nem egy szükséges eszköz, főleg, ha még csak most kezded az edzést, viszont ha már egy ideje edzel, akkor a guggoláshoz túl kevés lesz a kézisúlyzó, ezért érdemes lehet beszerezni egy súlymellényt, ami akár 20 kilós is lehet.

Otthoni edzés elkezdése

Tűzd ki a célod. Előre határozd meg, hogy hetente hányszor és milyen edzést fogsz végezni. Ne az alapján kezdj edzeni, hogy épp van-e kedved aznap, mert akkor valószínűleg nem fogsz túl sokat edzeni. Írd be előre egy hónapra a naptáradba, hogy melyik nap, mikor fogsz edzeni.

Nézz videókat. A gyakorlatok elkezdése előtt mindenképp nézz meg Youtube videókat, hogy hogyan kell megfelelően végrehajtani a gyakorlatokat. Ha nem hatékonyan edzel, akkor annak nem lesz túl sok eredménye, és még sérüléshez is vezethet.

Készítsd elő a helyet. Mielőtt elkezdesz otthon edzeni, készítsd elő a “terepet” ahol edzeni fogsz. Tedd a matracot olyan helyre, ahol elég tér van a különböző gyakorlatok elvégzéséhez, tehát ahol biztosan nem fogsz beleütközni semmilyen bútorba, illetve nem fog senki megzavarni, lehetőleg ne járkáljanak keresztül azon a területen. Ha kisebb lakásban vagy, akkor előre kérd meg, hogy ne zavarjanak meg azzal, hogy túl közel mennek, mivel ez sérüléshez, balesethet is vezethet és nem is tudsz rendesen fókuszálni a gyakorlatokra.

Bemelegítés

Edzés előtt nagyon fontos a bemelegítés, különösen ha már nem vagyunk 20 évesek, mivel akkor már nem vagyunk annyira rugalmasak, hajlékonyak. Ha nem melegítesz be edzés előtt, akkor izomgörcsöknek, húzódásoknak, sérüléseknek vagy kitéve. A bemelegítés hatására fokozódik a keringésed, az izmok és ízületek bemelegednek, így nem fognak hirtelen terhelést kapni az edzés által. A bemelegítés egy 5 – 10 perces könnyed testmozgást jelent, ami lehet helyben kocogás, karkörzések, “jumping jack”. Youtubeon rengeteg videót találunk amiben ilyen bemelegítő gyakorlatokat mutatnak, mint például ez:

Otthoni edzés gyakorlatok

Az otthoni edzésgyakorlatok alapja elsősorban a saját testsúlyos gyakorlatok, amik a legnagyobb izmainkat edzik. A három legfontosabb gyakorlat a guggolás, fekvőtámasz és húzódzkodás. Ezeknek nagyjából ez a nehézségi sorrendje is, tehát a guggolás a legkönnyebb, a fekvőtámasz eggyel nehezebb és a húzódzkodás a legnehezebb.

GUGGOLÁS

A guggolás a legfontosabb gyakorlat férfiaknak is, nőknek is, mivel a legnagyobb izmainkat edzi, elsősorban a comb és fenékizmokat. Figyeljünk oda (nem csak a guggolásnál, hanem minden gyakorlatnál), hogy lassan, szabályosan végezzük. A guggolás akkor hatékony, ha a addig lemegyünk, amíg a combunk a talajjal párhuzamos nem lesz. Ha nem érezzük túl stabilnak magunkat, akkor a sarok alá súlytárcsákat, vagy akár vastagabb könyveket is lehet tenni. Illetve kapaszkodhatunk kézzel valamilyen stabilabb bútorba, ajtókeretbe. Fontos, hogy idővel emelni kell az intenzitást. Ha egyszerre 30-at le tudsz szabályosan guggolni, akkor már túl könnyű a saját testsúlyod, tehát használj plusz súlyokat, mondjuk kézisúlyzót, hogy növeld az intenzitást. A guggolást ki lehet egészíteni kitöréssel is, ami szintén a far és comb izmokat edzi.

FEKVŐTÁMASZ

A fekvőtámasz egy fokkal nehezebb, kezdők nem is biztos, hogy elsőre képesek a hagyományos fekvőtámaszból sokat csinálni. Ha elsőre nem tudsz legalább 6 – 8 fekvőtámaszt megcsinálni, akkor nyugodtan leteheted a térded, ezzel könnyítve a terhet, és így próbálj meg egyszerre minél többet kinyomni. Nem az a lényeg, hogy fent vagy lent van-e a térded, hanem az, hogy az izmaid edzésben legyenek. Fontos, hogy a lefelé menő szakaszt is lassan csináld, ne csak úgy leejtve, mivel ebben a szakaszban is edződik az izom. Fekvőtámasz állvánnyal mélyebbre tudunk menni, ezáltal jobban meg tudjuk edzeni a mellizmot. Ilyenkor is törekedjünk arra, hogy a lehető legmélyebbre menjünk, tehát a mellkasunk érintse a talajt. Ha fekvőtámaszból is meg tudunk csinálni egyszerre 20 – 30 ismétlést, akkor már érdemes emelni a súlyt. Ehhez például hátizsákot használhatunk, amibe tehetünk súlytárcsákat. Az intenzitást úgy is növelhetjük, hogy a lábunk nem a talajon van, hanem mondjuk feltesszük a kanapéra vagy egy székre.

HÚZÓDZKODÁS

A húzódzkodás a legnehezebb gyakorlat még haladó sportolóknak is. De épp ezért nagyon hatékony is. Kevesen tudnak elsőre 2-3 felhúzásnál többet csinálni. Ha elsőre nem megy húzódzkodás, akkor koncentrálj a lefelé ereszkedő szakaszra. Azaz ha például leér a lábad, akkor told fel magad a felső pozícióba, és onnan engedd le magad minél lassabban.

A húzódzkodásnál a tenyerünk mindig előre néz, ekkor elsősorban a hát izmait tudjuk edzeni. Viszont ha a tenyerünk magunk felé néz, akkor azzal főleg a bicepszet tudjuk edzeni. Illetve ha az állvány kiálló részét fogjuk meg kalapácsszerűen, akkor is a bicepsz dolgozik. Az állványt használhatjuk a has edzésére is ha megkapaszkodunk és felhúzzuk a lábunkat és a medencénket minél magasabbra. Ezzel elsősorban a has alsó részét tudjuk megedzeni.

KISEBB IZMOK

A kézisúlyzóval az olyan kisebb izmokat tudjuk edzeni, mint a bicepsz, tricepsz és vállizmok. Ezekhez a gyakorlatokhoz is rengeteg videót találunk Youtubeon, ahol megnézhetjük a helyes kivitelezési módot. Fontos, hogy ne használjunk túl kicsi vagy túl nagy súlyt. A legnagyobb súllyal képesek legyünk minimum 6 ismétlést megcsinálni, a legkisebb súllyal pedig maximum 20 – 25 ismétlést. Ha 30 ismétlést meg tudunk csinálni egy adott súllyal, akkor emeljünk a súlyon.

Fontos, hogy szabályosan végezzük a gyakorlatot, koncentráljunk az adott izomra, amit meg akarunk edzeni. Ne lendületből csináljuk, hanem minél lassabban, hiszen ha rángatjuk, az sérüléshez vezet, és nem fogja hatékonyan edzeni az izmokat. Emlékezz arra, hogy nem az a lényeg, hogy a súly mozogjon a levegőben, hanem az, hogy hatékonyan edzzük az adott izmot.

Nyújtás

A nyújtást nem szabad akkor csinálni, amikor nem vagyunk bemelegedve, ezért érdemes edzés után nyújtani. A nyújtás segít abban, hogy hajlékonyabbak legyünk, ne legyenek izomgörcsök és hogy ne legyen izomláz. Mivel elmozdítja az izomrostokat, javítja a keringést az izmokban, ezért az izmok jobban tudnak regenerálódni. A nyújtásnál soha ne rugózzunk, és ne erőltessük túlságosan. Csak annyira nyújts, amennyire még kényelmesnek érzed.

Étrend

Ne feledkezz meg arról, hogy önmagában az edzés nem sokat ér, ha mellette rossz az étrended. A népi hiedelem az, hogy “bármit ehetünk csak mozogni kell”. Ez egyáltalán nem így van. Ha rossz az étrend, akkor nincs az az edzésmennyiség amivel kompenzálni tudnád. A legfontosabb, hogy napi szinten meglegyen a fehérjemennyiség, hiszen az izmok kizárólag a bevitt fehérjéből tudnak regenerálódni. Ha nem eszel elég fehérjét, akkor hiába edzel, nem lesz eredménye. A megfelelő fehérjemennyiség pedig csökkenti az éhséget is.

Ha fogyni szeretnél, akkor kerülni kell minden ultrafeldolgozott, magas cukor és széndhiráttartalmú élelmiszert, mint például édességek, búzaliszt, tészták, gabonák, krumpli. A leghatékonyabb zsírégető étrend a ketogén diéta, amiben közel nulla szénhidrátot eszünk.