Gyakori tünet manapság a gyomorégés, vagy másnéven reflux. Én magam is szenvedtem vele, és évekig totálisan rossz tanácsokat követtem. Szerencsére ma már elég sok információm van arról, hogy mi okozza, és hogyan lehet megszüntetni.
Mi okozza a gyomorégést
A testünk minden részének más-más PH értéke van normál esetben. A vérünk enyhén lúgos, a gyomorsav erősen savas, az epe lúgos, a vastagbél savas, a bőrünk felülete is enyhén savas és a vizelet is savas.
Mindegyik PH értéknek meg van az oka. A savas közeg tipikusan a kórokozók ellen véd, ha ez a savasság túl lúgos irányba mozdul el, akkor fertőzéseknek vagyunk kitéve.
A gyomorsavnak is részben ez a szerepe, elpusztítja a kórokozókat. A másik szerepe pedig az, hogy segít az emésztésben, elsősorban a fehérjék lebontásában.
Amikor ég a gyomrunk, logikusnak tűnhet hogy túl sok gyomorsavunk van. De valójában pontosan az ellenkezője történik.
Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
A reflux, gyomorégés akkor alakul ki, amikor nincs elég gyomorsavunk.
Ha elég savas a gyomrunk, akkor a gyomorszáj ezt érzi, és összezáródik. Ha viszont nincs elég gyomorsav, akkor a gyomorszáj kinyílik és a gyomorsav feljön a nyelőcsőbe, ahol égető érzést ad. Ez a reflux.
Tehát a legrosszabb dolog amit tehetsz gyomorégés esetén, hogy lúgosítani próbálsz. Ezzel még rosszabbá teszed a heylzetet. Valójában savasítani kell, mert gyomorégés esetén a gyomor túl lúgos.
A korral jár
A kor előrehaladtával egyre kevesebb gyomorsavat termel a szervezetünk. Az alábbi ábrán látható hogyan csökken a gyomorsavtermelésünk ahogy öregszünk:
Ez azért probléma, mert a gyomorsav véd minket a fertőzésektől, szükségünk van savra a fehérjék megemésztéséhez ÉS bizonyos tápanyagok felszívódásához, mint például a kalcium vagy vas.
D-vitamin hiány
A másik ok lehet a D-vitamin hiány. Ugyanis ez a vitamin az izmok működésében is közreműködik, és a gyomorzáró is egy izom, ami D-vitamin hiány esetén nem tud megfelelően működni. Érdemes belegondolni, hogy egy nyári napon akár napi húszezer egység D-vitamint is termelhet a szervezetünk, ha napon vagyunk. Szakértők szerint napi legalább tízezer nemzetközi egység (NE vagy UI) D-vitaminra van szükségünk. Ha pedig megfelelő mennyiségű D-vitamint eszünk, akkor hónapokba is telhet mire helyreáll a D-vitaminszintünk.
Milyen ételek okoznak gyomorégést
Bizonyos ételek is kiválthatják a gyomorégést, ezért ezeket érdemes kerülni.
1. Cukor vagy túl sok szénhidrát
2. Alkohol
3. Tejtermékek, kimondottan a tej és tejszín
4. Bizonyos fűszerek
5. Kávé
Mit csináljak gyomorégés ellen
Nyilvánvaló, hogy kerülni kell a fenti ételeket, amik kiváltják a gyomorégést. Ezen kívül megfelelő mennyiségű D-vitamint is kell enni – táplálékkiegészítő formájában.
A leghatékonyabb módszer a gyomorégés megszüntetésére, ha almaecetet iszunk. Az almaecet rendkívül savas, ami jó a gyomor PH-nak.
Fontos, hogy nem szabad hígítatlanul inni, mert úgy túl erős, és marhatja a torkot. Érdemes 2-3 evőkanál almaecetet elkeverni 2 deci vízben. Amennyiben nem múlik el a gyomorégés, megismételhető.
Amit semmiképp nem szabad csinálni: Nem szabad lúgosítani!
– Nem szabad lúgos vizet inni.
– Nem szabad savlekötő gyógyszert szedni.
– Nem szabad szódabikarbónát enni.
– Nem szabad kalciumot (pl. Rennie) enni.
Ezek csak tovább fokozzák a problémát, és a probléma ugye a túl kevés sav.