Posted on

Miért nem tudok ketózisba esni

A ketogén diéta lényege, hogy a testünk a ketózis állapotába kerüljön. Ez az az állapot, amikor a sejtjeink elsősorban nem szénhidrátot, hanem zsírt használnak energiaforrásnak. Részben a megevett zsírt, részben pedig az elraktározott zsírraktárainkat.

Azonban vannak esetek, amikor nem sikerül elérni a ketózis állapotát, úgyhogy nézzük meg, hogy milyen okai lehetnek ennek.

1. Nem követed a diétát

Egyszer egy ismerősöm mondta, hogy elkezdte a ketogén diétát, de amikor megkérdeztem, hogy mit evett aznap, a válasz az volt: “káposztástésztát“. Mondtam neki, hogy már ez az egyetlen egy étel semmiben nem felel meg a ketogén étrendnek.

Egy másik ismerősöm, amikor szóba került a ketogén diéta, azt mondta “ja igen tudom, amikor húst kell enni zöldséggel”. Hát ööö… nem egészen.

Azaz bizonyosodj meg róla, hogy TÉNYLEG tudod, hogy mi az a ketogén diéta.

2. Csaló étkezések

Az is lehet, hogy pontosan tudod és követed a ditétát, de néha mégis megeszel egy kis darab sütit vagy valami finomságot. Mert azt gondolod, hogy az még “belefér”.

Egy minimális csaló étkezés is azonnal kizökkent a ketózisból, és akár napokig tarthat, mire sikerül újra elérni.

3. Még idő kell

A ketózis eléréséhez idő kell. Hogy mennyi idő, az egyénenként változó lehet. Múlhat a genetikádon, az alvás minőségén és mennyiségén, mennyire egészséges az anyagcseréd, mennyit edzel.

Vannak akik 1-2 napon belül ketózisba kerülnek, másoknál 1-2 hét is lehet mire elérik. Úgyhogy az is lehet, hogy csak türelmesnek kell lenned.

4. Túl sok szénhidrát

Az első számú ellenség a ketogén diétában a szénhidrát. Ha túl sok szénhidrátot eszel, túl sok lesz az inzulintermelés, ami meggátolja hogy ketózisba kerülj.

A ludas pedig leggyakrabban a gyümölcs! Bár gyakran hangoztatják, hogy ketogén diétában beleférnek a bogyós gyümölcsök, mint például a málna vagy eper, én nem értek ezzel egyet. Ha nem kerülsz ketózisba, és gyümölcsöt eszel, akkor szinte biztos, hogy ez a baj.

Amíg nem sikerül ketózisba kerülni, addig érdemes teljesen nullára vinni a gyümölcsfogyasztást. Zéró. Utána, ha már rutinosan megy minden, akkor lehet kísérletezni.

Figyelni kell a rejtett cukrokat tartalmazó ételekre is, pl. ketchup, majonéz, öntetek, szószok.

5. Túl sok fehérje

Ezt a hibát én is elkövettem, azaz túl sok fehérjét ettem. Mivel súlyzós edzést végzek, ezért azt gondoltam, hogy több fehérjére van szükségem. Csak hetekkel később vettem észre, hogy elszúrtam, és a túl sok fehérje volt a baj.

És ez kimondottan igaz a tejsavófehérje shake-re, mivel az nagyon gyorsan felszívódik, ezért magas inzulinlöketet ad.

A ketogén diéta alatt valójában nincs szükség olyan sok fehérjére, még akkor sem, ha valaki izmosodni akar. Mivel a ketontestek nagyon jó izommegőrző tulajdonsággal bírnak. Ráadásul a túl sok fehérje kilökhet a ketózisból.

6. Túl kevés zsír

A ketontesteket a szervezet zsírból állítja elő. Viszont ha minimálisra csökkentjük a szénhidrátot, és nem eszünk elég zsírt, akkor nem tudja a szervezet, hogy mit is használjon üzemanyagnak. Fontos, hogy a kalóriabevitel legalább 60%-a legyen zsírból.

A legjobb erre MCT olajat használni, mivel azt nem szükséges megemészteni, elfogyasztás után a szervezet azonnal el tudja kezdeni ketontestekké alakítani. Azzal vigyázzunk, hogy lassan kell hozzászoktatni a bélrendszerünket az MCT olajhoz, mert hasmenést okozhat.

7. Édesítők, amik nem férnek bele

Rengeteg egészségesnek titulált, “cukormentes” élelmiszerbe tesznek olyan édesítőt, ami nem fér bele a ketogén étrendbe, mert inzulint termel a szervezet, ha megesszük.

Ilyen például a maltit vagy maltitol nevű édesítő, amit simán cukormentesnek címkéznek, pedig ugyanolyan inzulinválasz van rá mint a cukorra. A másik ilyen a xilit vagy másnéven nyírfacukor, ami szintén nem fér bele a ketogén étrendbe.

Korábban már írtam egy részletes cikket arról, hogy milyen édesítők férnek bele a ketogén étrendbe.

8. Alkohol

Azt kevesen gondolják végig, hogy az alkohol egy méreg, és nem túl egészséges a fogyasztása. Emellett az alkohol azonnal leállítja a ketontestek előállítását, tehát kiüt a ketózisból.

Nem beszélve arról, hogy bizonyos alkoholos italok még cukrot is tartalmaznak, például a bor. Így akár egy pohár ital is kiüthet a ketózisból. És ugye tudjuk, hogy akár napokba is telhet mire újra vissza tudsz kerülni ketózisba.

9. Alvás

Csak az utóbbi időben kezdik felfedezni a tudósok, hogy mennyire fontos az alvás. Nem csak az alvás mennyisége, hanem az alvás minősége is. Azt tudjuk, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kezdvezően hat az anyagcserénkre.

Ha például túl sok koffeint fogyasztasz napközben, az hatással van az alvásod minőségére. Még akkor is, ha azt gondolod, hogy végigaludtad az egész éjszakát. Egy délben megivott kávé, és másnap reggel hatkor még a koffein 13%-a a szervezetedben van. Azaz egész éjszaka dolgozott benned, és emiatt nem tudsz mélyen aludni.

10. Edzés

Ha irodai ülőmunkád van, autóval jársz, és semmilyen edzést nem csinálsz, az egyrészt baromi egészségtelen, másrészt nehéz lesz ideális állapotot teremtened a ketózishoz és a zsírégetéshez.

Egy hatékony testedzés után még akkor is ketózisba kerülsz, ha nem vagy ketogén diétán. Ráadásul az edzés az inzulinérzékenységet is javítja, és több zsírt tudsz vele égetni.