Posted on

Nehéz-e a ketogén diéta?

Amikor a ketogén diéta szóba kerül (legfőképp fitnessz / sportolói körökben), tipikus reakció szokott lenni, hogy “hú én azt nem bírnám!”, vagy hogy a ketogén diéta valami nagyon durva, extrém és nehéz diéta.

Ez egyáltalán nem igaz, de sejtem, hogy miért van ez a tévhit azoknál, akik még soha nem próbálták.

Akik valaha követtek már valamilyen diétát, amiben csökkentett szénhidrát volt előírva, azok tapasztalhatták, hogy alacsony szénhidráttal az ember fáradékony, levert, erőtlen, nem tud mentálisan fókuszálni.

Csakhogy a ketogén diéta nem csupán lowcarb (csökkentett szénhidrát) diéta.

A tipikus szénhidrát csökkentett diéták általában 100 g (vagy még magasabb) napi szénhidrát bevitelt jelentenek, aminél lehetetlen elérni a ketózist.

A különbség az, hogy ha alacsonyan van a napi szénhidrát fogyasztásod, de nem eléggé alacsonyan, akkor egy olyan “szürke zónában” vagy, hogy még épp nem kerülsz ketózisba, továbbra is szénhidrát az elsődleges energiaforrásod, viszont nem kapsz elég szénhidrátot, és a szervezet nem áll át zsírfelhasználásra sem.

A sima lowcarb diéta tehát tényleg nehéz, nehezebb, mint a ketogén diéta, viszont a ketogén diéta egyáltalán nem nehéz, sőt ketogén étrendre átállva energikusabb az ember, jobban tud fókuszálni, mert a zsír egy hatékonyabb üzemanyag, mint a szénhidrát.

A ketózis eléréséhez tehát nem elég alacsonyra vinni a napi szénhidrát fogyasztást, hanem nagyon alacsonyra kell vinni.

Ez konkrétan napi 50 g-nál kevesebb szénhidrátot jelent. Bár ez egyénenként változó, valakinek napi 20 g alá kell mennie, hogy elérje, más pedig napi 50 g-al is el tudja érni.