Nem jut eszembe olyan ember, aki ne fogyasztana kávét az ismerősi körömben. A kávé egy hihetetlenül elterjedt ital lett, ami nem véletlen, hiszen függőséget okoz. A koffein konkrétan egy drog, amihez idővel hozzászokik a szervezet, toleranciát vált ki, megvonás esetén elvonási tünetek vannak.
Az emberek szeretik kategorizálni az ételeket, és két csoportba osztani, “egészséges” vagy “nem egészséges”. Valójában nem létezik olyan étel, ami 100%-ig egészséges, még a zöldségek sem! (Erről még valószínűleg fogok írni a blogban, minden növény valamilyen vegyületet termel, ezzel védekeznek a növényevő állatok ellen.)
Ettől függetlenül persze össze lehet állítani egy optimális étrendet, ami a legideálisabb az embernek.
A kávénak is vannak előnyei és hátrányai, ezekről is lesz most itt szó.
Ketogén diétában abszolút lehet kávét inni, sőt ajánlani is szokták. Természetesen itt a fekete kávéról van szó, bármilyen cukrot vagy cukor tartalmú adalékot (pl. tej) tilos beletenni.
Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
A kávé ketogén diétában segít mobilizálni az elraktározott zsírt, ezt a mobilizált zsírt a máj alakítja ketontestekké, hogy aztán energiaként használjuk fel.
Tehát nem csak a koffein miatt lesz több energiád, hanem azért is, mert több ketontest termelődik a kávé hatására.
Bulletproof Coffee
Nehéz magyarra lefordítani, szó szerint fordítva “golyóálló kávé”. Elsőre furcsának tűnhet, a lényege, hogy a fekete kávéba különböző zsírokat teszünk.
A bulletproof coffee előnyei, hogy segít jobban fókuszálni mentálisan, lassabban szívódik fel a koffein és segít a zsírégetésben.
A recept nagyon egyszerű, sima fekete kávéba 1-2 teáskanál MCT olajat (vagy kókuszolaj) és 1-2 teáskanál vajat (fűvel etetett marhától, pl. Kerrygold vaj) keverünk, és így isszuk a kávét.
Nézzük meg azt is, milyen negatív hatásai vannak a kávénak.
A koffeinhez, mint minden más droghoz hozzá lehet szokni. Ami azt jelenti, hogy ha hozzászoktál, akkor nem is fejti ki a hatását, viszont muszáj meginnod a napi kávét, különben szarul érzed magad.
Tehát az egyik hátránya ez, hogy túlzott fogyasztás miatt egy idő után nem energizál annyira, viszont ha megvonod magadtól, elvonási tüneteid lesznek (pl. extrém fáradtság, fejfájás)
A másik negatív hatása, hogy a koffein erősen hat a mellékvesére.
A mellékvese termeli az olyan stresszhormonokat, mint a kortizol és adrenalin. A stressz bizonyos szintig előnyös, de a túlzott stressz már rengeteg bajt okoz a szervezetben.
A koffein miatt több stresszhormont termel a mellékvese, és ez a szervezetnek sem jó, illetve a mellékvese is kimerül. Ezt hívják úgy, hogy “adrenal fatigue”, azaz mellékvese kifáradás szó szerint fordítva.
Mik a jelei, hogy kimerült a mellékveséd?
- fáradtság, nehezen kelsz fel reggelente
- nehezen tudsz elaludni, pedig fáradt vagy
- szorongás
- hangulatváltozások
- depresszió
Érdemes tehát a kávé és egyéb koffein fogyasztást ciklikussá tenni, azaz mondjuk havonta 1-2-3 napig teljesen elhagyni, ez alatt semmilyen koffein tartalmú ételt vagy italt ne fogyassz. Például csoki vagy kóla sem, fekete vagy zöld tea sem.
Ez alatt adsz egy kis pihenőt a szervezetnek, és nem pörgeted állandóan koffeinnel. Egyébként észre fogod venni, hogy ezeken a napokon, amikor nem iszol koffeint, sokkal nyugodtabb leszel, és nem stresszelsz annyira.
További negatív hatása a koffeinnek, hogy ha túl későn iszod, akkor zavarhatja a nyugodt alvást. A koffein felezési ideje 6 óra, tehát 6 óra elteltével még a koffein FELE benne van a szervezetedben és dolgozik. Az alvás pedig nagyon fontos, mert alvás közben regenerálódik a szervezet, megindul a hormontermelés, zsírégetés.