Posted on

Almaecet hatása

Elsőre meglepő és furának tűnhet, de az almaecet fogyasztása rengeteg pozitív egészségügyi hatással van a szervezetünkre. Az utóbbi években egyre többen kezdték el inni, és egyre többen ajánlják is. Nézzük meg, hogy mik is ezek a pozitív hatások.

Mi az az almaecet?

Az almaecet (nem fogod elhinni) almából készült ecet! Az alma cukortartalmából állítják elő természetes erjesztéssel, különböző baktériumok és gombák először alkohollá, majd ecetté, ecetsavvá alakítják a cukrot.

Magában az almaecetben érdekes módon nem sok hasznos tápanyag van. Azonban ez az ecetsav az, ami igazán értékes benne.

Az almaecet hatása

Az almaecet nagyon jó hatással van az emésztésre. Felgyorsítja az emésztést, és emésztőenzimeket aktivál. Elsősorban a fehérje emésztéséhez van szükségünk savra, úgyhogy ezen a területen segít.

Azt is fontos tudni, hogy az idő múlásával, ahogy egyre idősebbek vagyunk, a gyomor egyre kevesebb savat termel, így az emésztésünk sem annyira jó. Úgyhogy a kor előrehaladtával egyre nagyobb szükségünk van almaecetre, hogy megfelelően tudjuk emészteni a fehérjéket.

Az almaecet véd a fertőzésekkel szemben. A gyomorsav egyik szerepe, hogy elpusztítja a káros baktériumokat, kórokozókat. Ha nincs elég gyomorsav a gyomrunkban, akkor könnyen elszaporodhatnak a baktériumok a beleinkben, viszont az almaecet ebben is segít. A legkiválóbb vírus, baktérium és gombaölő. Nem véletlen, hogy rengeteg ételt ecettel tartósítanak, az ecet a legtermészetesebb fertőtlenítő.

Az almaecet segíti az ásványianyagok és vitaminok felszívódását. Az olyan tápanyagok, mint például a kálcium, magnézium, vas, C-vitamin, B-vitamin. Ha nincs elég gyomorsavunk, akkor ezek a fontos tápanyagok nem tudnak felszívódni.

Az almaecet csökkenti a gázt, puffadást. Az egyik okozója a bélgázoknak a megemésztetlen fehérje, és ahogy írtam korábban, az almaecet segít a fehérjék emésztésében.

Az almaecet megszünteti a gyomorégést, refluxot. Hatalmas tévedés, hogy a gyomorégést a túl sok sav okozza. Épp ellenkezőleg, a gyomorégést, refluxot a túl KEVÉS gyomorsav okozza.

A gyomorsav egy nagyon erős sav. És alapvetően, ha megfelelő mennyiségű gyomorsav termelődik, akkor a gyomorszáj összezár. Azonban, ha túl kevés a gyomorsavunk, túl LÚGOS irányba tolódott, a gyomorszáj kinyílik, és a gyomorsav a nyelőcsőbe megy, ez okozza az égő érzést a mellkasban.

Ha refluxod van, igyál almaecetet (vízben hígítva), azonnal el fog múlni a gyomorégésed.

Az almaecet segíti az epekiválasztást. Az epe a zsírok emésztéséhez szükséges, és ha nem termelődik elég epe, akkor az is okozhat felfúvódást, gázokat. Az almaecet viszont ezt is helyre tudja tenni. Ha megfelelő mennyiségű sav van, akkor az egy jelzés a szervezetnek, hogy beindítsa az epe termelését.

Az almaecet csökkenti az inzulinrezisztenciát és ezáltal segíti a fogyást. Nagyon sok ember használja sikeresen az almaecetet, ugyanis felgyorsítja a zsírégetést.

Azt hozzá kell tenni, hogy az almaecet önmagában NEM segít! Tehát ha egészségtelenül étkezel, akkor az almaecet sem tud csodát tenni, azaz nem fogsz lefogyni.

Az almaecet segíti az immunrendszert. Stimulálja a fehérvérsejteket, amik ezáltal gyorsabban működnek, és gyorsabban győzik le a fertőzéseket.

Az almaecet természetes fertőtlenítő. Segít megszüntetni a korpás fejbőrt, ekcémát és akár a herpeszt is. Fontos, hogy nem szabad hígítatlanul a bőrre kenni, mert nagyon kipirosodhat, szinte égési sérüléshez hasonlóan. Főleg az arcra nem szabad hígítatlanul kenni, mert az arcbőr a legérzékenyebb. Bár nagyon megijedni sem kell, ha bőrre kerül, mert ha lemossuk, 10 – 15 perc után nyomtalanul eltűnik a pirosság. (Ezt saját magamon tapasztaltam.)

Melyik almaecet a legjobb?

A legjobb almaecet a bio, szűretlen almaecet. Arról fogod felismerni, hogy a szűretlen almaecet nem tiszta, hanem zavaros, illetve a palack alján lerakódott maradványok vannak.

Az alamecetet egyébként nem szükséges hűtőben tartani, szobahőmérsékleten is tökéletesen eláll legalább öt évig!

Mennyi almaecetet igyunk?

Fontos, hogy SOHA ne idd hígítatlanul az almaecetet! Mindig fel kell hígítani vízzel.

Naponta minimum egyszer, 1-2 evőkanál almaecetet hígítsunk fel 2-3 deci vízzel, és bármikor fogyaszthatjuk, evés előtt is, evés után is.

Gyomorégés esetén akár megismételhető, tehát napi 2x is nyugodtan fogyasztható.

Ha nem szereted az ízét, akkor kapszulázott vagy tabletta formájában is lehet kapni, de hozzá kell tenni, hogy sokkal SOKKAL olcsóbb, ha csak simán megveszed palackozva, és vízzel megiszod.

Az almaecetet persze önthetjük salátára is ízesítésnek, és házilag készített majonézbe is tehetjük. Sőt, mi már csináltunk almaecetes gumicukrot is. (Természetesen cukor nélkül.)

Mikor NE igyunk almaecetet?

1. Ha gyomorfekélyed van

Gyomorfekély esetén nem szokták ajánlani. Ha megiszol egy pohár almaecetet (vízzel hígítva), és a tüneteid rosszabbak, akkor valószínűleg gyomorfekélyed van, és akkor nem szabad almaecetet innod.

2. Gyomorhurut esetén