A ketogén diéta egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ami nem csoda, hiszen már tömegeknek segített lefogyni, és javítani az egészségén.
Viszont az emberek általában lusták. Mindig a könnyű utat keresik. Hiszen sokkal egyszerűbb megvenni egy tablettát, mint tájékozódni ÉS követni egy étrendet.
Ezt kihasználva, megjelentek a piacon az exogén keton táplálékkiegészítők. De mik is ezek pontosan, és van-e értelme exogén ketonokat szedni?
A ketontesteket természetes módon, zsírból állítja elő az ember amikor a ketózis állapotába kerül. A ketogén diétában a ketontestek az elsődleges üzemanyagforrás az izmok és az agy számára.
A ketózis állapotát csak nagyon precíz diétával lehet elérni, ami napokba, vagy akár 1-2 hétbe is telhet. Felvetődik a kérdés, hogy fel lehet-e gyorsítani a folyamatot exogén ketonokkal, vagy akár kiváltani velük a ketogén diétát.
Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
Az exogén ketonok nem más, mint külsőleg bevitt ketontestek. Az exogén ketonokkal több probléma felvetődik.
Ha ketogén diétát követsz, akkor teljesen fölösleges. Hiszen a ketogén diéta alatt úgyis ketózisban vagy, és a szervezeted ketontesteket gyárt a zsírból. Részben a külsőleg bevitt zsírból, részben pedig a saját zsírraktáraidból. Tehát külső ketonbevitellel nem fogsz “még jobban” ketózisba kerülni, azaz ketogén diéta alatt teljesen fölösleges pénzkidobás az exogén ketonok.
Ha NEM követsz ketogén diétát, akkor szintén fölösleges. Ha nem követsz ketogén étrendet, akkor az azt jelenti, hogy túl sok szénhidrátot eszel (ami miatt nem éred el a ketózist), ami azt jelenti, hogy a szervezeted elsősorban a szénhidrátot fogja felhasználni üzemanyagnak, nem a ketontesteket. Tehát ebben az esetben is fölösleges pénzkidobás volt beszedni az exogén ketonokat.
Ha ketogén étrenden vagy, nem fogsz fogyni. Az emberek tipikusan azért akarnak szedni exogén ketonokat, hogy fogyjanak. A probléma az, hogy a ketogén diéta lényege, hogy a tested a saját zsírraktárait alakítsa át ketontestekké. Azaz ha ketogén diéta alatt külső ketontesteket viszel be, akkor a szervezet azt fogja felhasználni üzemanyagnak, és nem fog a zsírraktárakhoz nyúlni. Azaz ketogén diéta alatt az exogén ketonok lassítják a fogyásod.
Mikor lehet indokolt az exogén ketonok használata?
Tehát egyértelmű, hogy az exogén ketonok se nem segítik, se nem helyettesítik a ketogén diétát, sőt még hátráltathatják is a fogyást. De van-e valami értelme az exogén ketonoknak?
A külső ketonbevitelnek csak speciális esetekben van értelme. Például bizonyos betegségek esetében, mint az Alzheimer-kór vagy epilepszia. Viszont ilyen esetekben nyilván orvossal érdemes konzultálni erről.