Posted on

Honnan tudom hogy ketózisban vagyok

A ketózis az az állapot, amikor a szervezet átáll arra, hogy elsősorban zsírt használjon “üzemanyagnak”. Ez akkor következik be, ha közel nulla (maximum napi 20 – 25 gramm) szénhidrátot fogyasztunk, és a bevitt kalória 70%-a zsírból származik.

A ketózis állapota egy sokkal egészségesebb állapot a szervezetnek, többek közt azért, mert jelentősen csökken a gyulladás a szervezetben, csökken az oxidatív stressz, és nem utolsó sorban felgyorsul a zsírégetés, a szervezet a saját zsírraktárait is elkezdi elégetni üzemanyagként.

De honnan tudjuk, hogy a ketózis állapotába kerültünk?

Műszerek, tesztcsíkok

Először is, vannak műszerek, amikkel a vérből, vizeletből, vagy akár a lehelletből is mérni lehet, hogy ketózisban vagyunk-e, azaz a ketontestek mennyiségét a szervezetünkben.

A lehelletből és a vizeletből való mérés ugyan egyszerű, viszont egyáltalán nem pontos. Sőt, ami azt illeti, ha már a szervezetünk hatékonyan használja fel a ketontesteket, akkor ez a két módszer már nem is nagyon tudja kimutatni a ketontesteket.

A legmegbízhatóbb mérést a vérből lehet kapni. Viszont ezzel az a probléma, hogy nem mindenki szereti véresre szúrkálni magát, illetve nem olcsó beszerezni egy megbízható készüléket.

De én azt gondolom, hogy ha valaki precízen betartja a ketogén étrendet, akkor teljesen fölösleges méregetni a ketontesteket a szervezetünkben. Ha ketogén étrenden vagy, akkor ketózisba fogsz kerülni.

Ha pedig nem tartod be precízen az előírtakat, akkor meg fölösleges méregetni, ráadásul még pénzt is költeni műszerekre.

Rossz lehellet

Talán az egyetlen (rövid távon is észrevehető) jele a ketózis állapotának a rossz lehellet. A ketózis állapotában tipikusan rossz, acetonszerű lehelletről számolnak be sokan. Bár ez nem túl kellemes, viszont ez annak a jele, hogy ketózisban vagy.

De ez az acetonos lehellet is olyan, hogy lehet hogy csak a diéta elkezdésének elején érezni, később, amikor a szervezet már hatékonyabban használja fel a ketontesteket, ez megszűnik, vagy enyhébb.

Felgyorsult zsírégetés

A legszembetűnőbb jele a ketózisnak, hogy fogyni fogsz. Egyszerűen mérlegre sem kell állnod, mert látni fogod, hogy látványos mértékben megy le rólad a zsír.

Ha nem fogysz heti szinten nagyjából 1 kilót, akkor szinte biztos, hogy nem tartod be precízen a ketogén étrendet. Lehet, hogy túl sok szénhidrátot eszel. Valakinek a napi 25 gramm szénhidrát is túl sok, és nem tud ketózisba kerülni!

Azt azért érdemes tudni, hogy ha súlyzós edzést is végzel a diéta közben, akkor nem biztos, hogy változni fog a súlyod! Én például egyszerre kezdtem el, és a súlyom szinte semmit nem változott, de látványosan alacsonyabb lett a testzsír százalékom.

Ha zsírból fogysz, azt egyértelműen fogod látni a tükörben.

Kevésbé vagy éhes

A ketózis állapotában észre fogod venni, hogy kevésbé vagy éhes. Ez azért van, mert az inzulin egy másik hormonra, a ghrelin nevű hormonra is hatással van. Ezt úgy is hívják, hogy az “éhség hormon”.

Ketózisban akár 6-8-10 órát is kibírsz úgy, hogy egyáltalán nem vagy éhes. Ez egy teljesen természetes állapot, hiszen gondolj csak bele, hogy évmilliókig nem volt Tesco, ahol akár minden nap bevásárolhattál, vagyis őseink jóval kevesebbet, és kevesebbszer ettek, mint a mai modern ember.

A ketózis állapotában a szervezet a saját zsírraktárait használja fel üzemanyagnak, és az nem kevés kalória! Egy átlag embernek többtízezer kalória zsírraktár van.

Konklúzió

Összességében tehát ezek alapján tudod, hogy ketózisban vagy. Ha precízen betartod a diétát, akkor biztos lehetsz benne, és azt gondolom, hogy semmilyen műszerre vagy tesztelésre nincs szükség. Ha pedig nem érzed a ketózis jótékony hatásait, mint például a fogyás, akkor szinte biztos, hogy nem tartod be precízen a diétát.

Azt érdemes tudni, hogy ha még csak most kezdted a ketogén diétát, akkor lehet, hogy több idő kell, hogy átálljon a szervezeted. Ez valakinek pár nap alatt megy, de valakinek 1-2 hét vagy még több.