Posted on

Ketogén diéta – koleszterin

A ketogén diéta egyik fontos eleme, hogy viszonylag sok zsírt kell enni. Felmerül a kérdés, hogy akkor eddig miért mondták azt, hogy a zsír nem egészséges, ne együnk túl sok zsírt és hogy magas lehet a koleszterinszintünk?

1950-ben Ancel Keys amerikai orvos készített egy tanulmányt, amivel be akarta bizonyítani, hogy azokban az országokban, ahol túl sok zsírt fogyasztanak az emberek, magasabb a szív és érrendszeri betegségek száma. A probléma ezzel az, hogy Keys egy hamis tanulmányt készített, ugyanis 22 ország adatai álltak a rendelkezésére, de ő csak azt a 7 országot tette bele a tanulmányába, amelyek támogatták az elméletét. Ha mind a 22 országot figyelembe vette volna, akkor semmilyen összefüggést nem tudott volna kimutatni a zsírfogyasztás mennyisége és a szívbetegségek vagy megemelkedett koleszterin szint között.

Ancel Keys publikációját az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (USDA), az Amerikai Orvosi Egyesület (American Medical Association), az Amerikai Diabétesz Egyesület (American Diabetes Association) és az Amerikai Szív Szövetség (American Heart Association) is elfogadta. És innentől ment az agymosás, hogy a zsír és a telített zsír egészségtelen, lerakódik az erekre, magas lesz tőle a koleszterin szint stb.

Azóta is rengeteg tanulmány készült a témában, és a mai napig egyetlen egy tanulmány sem létezik, ami bizonyítaná, hogy a zsír / telített zsír fogyasztása bármi problémát okozna. A “rossz” koleszterin és “jó” koleszterin (LDL és HDL) elméletet is már megcáfolták, például itt egy tanulmány, amiben kiderült, hogy akiknek magas a “rossz” koleszterin szintje, azok tovább élnek.

Emellett a koleszterin egy fontos tápanyag a szervezetnek, és rengeteg funkciót tölt be, fontos szerepe van például a hormontermelésben (pl. szexhormonok, tesztoszteron termelés stb.)

A szervezet szintén koleszterinből állít elő D-vitamint.

Fontos szerepe van az immunrendszer működésében. Akik nem esznek elég koleszterint, rendszerint különböző immunrendszer problémáik vannak.