Posted on

Ketogén diéta orvosi szemmel

Amikor egy új étrendről hallunk, akkor természetes, hogy szeretnénk hiteles forrásokból tájékozódni. És ez talán kimondottan igaz a ketogén diétára, hiszen a ketogén étrend drasztikusan ellentmond szinte mindennek amit eddig az egészséges táplálkozásról tudtunk.

Ha egészségről van szó, akkor a legtöbb ember az orvosokat gondolja hiteles forrásnak, azonban sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet. Az igazság az, hogy az orvosoknak semmit nem tanítanak a táplálkozásról. 20 éve foglalkozom táplálkozástudománnyal, és ez alatt rengeteg orvossal kerültem személyes kapcsolatba, így van viszonyítási alapom. Sose felejtem el, hogy egy neves orvos ismerősöm azt mondta, hogy ne fogyasszak fehérjét, mert az káros az egészségre. Ráhagytam, mert nem akartam leégetni, hogy általános iskola biológia órán oktatják, hogy mi az a fehérje. Az illető egy megyei kórház neves orvosa.

És ha belegondolsz, egy orvos akkor is megkapja a fizetését, ha te beteg marasz, kövér maradsz, vagy akár korábban hunysz el a kelleténél. Maximum széttárja a kezét, hogy ez egy gyógyíthatatlan betegség volt. Én viszont számtalanszor láttam, hogy olyan “gyógyíthatatlan” betegségekből gyógyultak ki emberek, mint például a cukorbetegség, csupán azáltal, hogy étrendet változtattak.

Az orvosoknak alapvetően azt tanítják, hogy milyen tünetre milyen vegyszert (“gyógyszert”) írjanak fel. Miközben a tüneteket, betegségeket töbnnyire az egészségtelen étrend okozza. Általában azok az orvosok vannak képben táplálkozásügyileg, akik saját magukat képezték utólag. Tehát ahhoz, hogy egy orvos (vagy bárki) képen legyen, ahhoz rendszeresen olvasgatnia kell a legújabb kutatási anyagokat. Lehet tippelni, hogy hány orvos olvasgat kutatási anyagokat A SZABAD IDEJÉBEN a diploma letétele után… És inkább hagyjuk a “továbbképzésnek” csúfolt, gyógyszercégek által szponzorált eseményeket. Nem nehéz kitalálni, hogy mennyire érdeke a gyógyszercégeknek, hogy egészségesebb legyél, és kevesebb gyógyszert fogyassz.

Gyakran jelenik meg cikk a sajtóban, hogy az orvos szerint káros a ketogén diéta. Ezek ijesztő kijelentések, pláne ha nem vagyunk képben azzal, hogy miért nem lehet káros a ketogén diéta (hiszen több millió évig semmilyen más diétát nem követhettünk, hiszen nem volt elérhető nagy mennyiségű szénhidrát), és nem vagyunk képben azzal, hogy ki számít hiteles forrásnak.

Tény, hogy jobban hiszek egy jól tájékozott orvosnak, aki kutatási anyagokat is felmutat, mint egy látszólag jól tájékozott celebnek. Viszont az is igaz, hogy jobban hiszek egy jól tájékozott celebnek (vagy bárkinek aki jól tájékozott), mint egy átlag orvosnak. Ugyanis ma már minden fent van az interneten angolul, az összes kutatási anyag elérhető bárki számára, így bárki utána tud olvasni a dolgoknak, nem kell hogy orvosi egyetemet végezzen. (És ugye az orvosi egyetemen nem is tanítanak táplálkozásról.) Az orvosok viszont nem olvasnak. Így egy jól tájékozott átlag ember sokkal többet tudhat a táplálkozásról, mint egy átlag orvos.

Akkor honnan tudjuk, hogy valami hiteles forrás-e?

Először is, ne azt nézzük, hogy ki írja, ki mondja, hanem azt, hogy MIT ír, mit mond. Persze ez önmagában még kevés. Hiszen bárki bármit leírhat még a legnevesebb híroldalakon is, még olyat is ami egyáltalán nem felel meg a valóságnak.

Ezért fontos a BIZONYÍTÉK. Mi számít bizonyítéknak? Ha valamit állítok (például hogy “a ketogén diéta egészségtelen”), akkor azt kutatási anyaggal kell bizonyítanom. Azaz be kell linkelnem az adott kutatást amiben az áll, hogy tesztelték a ketogén diétát X emberen, és az jött ki hogy egészségtelen. De ha nem olvasom el a belinkelt kutatási anyagot, akkor persze nem tudhatom, hogy tényleg ez van-e a kutatási anyagban, mint amit állítanak. Ugyanis sokszor kifacsarják, csúsztatásokat alkalmaznak, és így hivatkoznak egy-egy kutatásra.

Jó példa az, amikor leadták a sajtóban, hogy a ketogén diéta káros, és belinkeltek egy kutatási anyagot. A kísérletben EGEREKEN tesztelték a ketogén diétát két hétig. Két probléma van ezzel. Egyrészt két hetes ketogén diéta nem létezik, hiszen van olyan ember, akinek 3-4 hétig is tart az az időszak, amíg a szervezete átáll a ketogén étrendre. Az átállási időszakban pedig nem releváns, hogy mi történik fiziológiailag. A másik pedig, hogy mi nem vagyunk egerek. Tehát az egérkísérletek nem feltétlenül relevánsak az emberre. Viszont a mai napig egyetlen egy hosszú távú, embereken végzett kísérletet sem tudtak bemutatni, amivel bizonyítanák, hogy a ketogén diéta káros. Ellenben számtalan tanulmány jelent meg, hogy a ketogén diéta hosszú távon is csökkenti a gyulladást a szervezetben, visszafordítja a cukorbetegséget és az inzulinrezisztenciát, és javítja a kognitív funkciókat Alzheimer-kór esetén (ami tulajdonképpen a hármas típusú cukorbetegség).

Ez itt csak néhány a rengeteg kutatási anyag közül:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30289048/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7641470/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566854/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7705738/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31336509/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400909/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22673594/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31067015/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5981249/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7804255/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4124736/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32987244/

És ha már a cikk címe erre utal, akkor nézzük meg, kik a témában jártas orvosok, orvosprofesszorok.

Dr. Eric Berg

Dr. Eric Berg egy amerikai orvos, akinek egy hihetetlenül sikeres Youtube csatornája is van. Fontos tudni, hogy Dr. Berg rendszeresen olvas, képzi magát a legújabb kutatási anyagok alapján. Az sem utolsó szempont, hogy ő nem egy olyan orvos aki otthagyta az orvosszakmát és csodavitaminokat akar eladni neked, hanem praktizál is, rengeteg páciense van, akiken első kézből tudja kitapasztalni, hogy működik-e az amiről az informatív videóiban beszél. Dr. Berg nagyon nagy hirdetője a ketogén diétának, hiszen rengeteg páciense fogyott le, vagy gyógyult ki betegségekből az étrend által.

Dr. Paul Mason

Dr. Paul Mason egy ausztrál sportorvos, aki szintén nagy szószólója a ketogén étrendnek. Dr. Mason gyakran hirdeti, hogy az embernek nulla gramm szénhidrátbevitelre van szüksége, illetve hogy milyen betegségeket okoz a túl sok szénhidrát.

Prof. Tim Noakes

Tim Noakes egy dél-afrikai tudós, professzor. Ő találta fel a sportolók által használt szénhidrátos zseléket, és még egy könyvet is írt erről, azaz hogy a sportteljesítményhez szénhidrát kell. Később, amikor rájött, hogy tévedett, nyilvánosan széttépte a saját könyvét, és elnézést kért. Tim Noakestól származik a gondolat, amit gyakran idézek itt a blogban: Léteznek esszenciális aminosavak, esszenciális zsírsavak, de olyan nem létezik, hogy esszenciális szénhidrát. Ugyanis – ahogy más szakértők is mondják – az embernek nulla szénhidrátbevitelre van szüksége.

Dr. Anthony Gustin

Az amerikai Dr. Anthony Gustin nem csak orvos, hanem edző és számtalan élsportoló táplálkozási tanácsadója. PerfectKeto nevű weboldalán számtalan hasznos cikket olvashatunk ketogén diéta témában.

Dr. Ken D Berry

Dr. Ken D Berry egy amerikai orvos, Youtube csatornáját másfél millióan követik, ahol informatív videókban hirdeti többek közt a ketogén diéta jótékony hatásait.

MAGYAR KETO ORVOSOK

Szerencsére már Magyarországon is egyre több orvos képzi magát, és egyre többen jönnek rá a ketogén diéta jótékony hatásaira. A teljesség igénye nélkül, akikről én tudok, hogy itthon ketogén doktorok (a lista bővülni fog):

Dr. Szakács Krisztina (Pomáz)

Dr. Váczi Péter (Győr)

Dr. Dabóczi Andrea (online)