Posted on

8 ok, hogy miért nem tudsz izmot építeni

Vannak emberek, akik elmennek párszor egy konditerembe, és csak úgy rájuk pattan az izom – legalábbis látszólag. Viszont talán sokkal gyakoribb jelenség, hogy valaki izmosodni akar, és minden erőfeszítés ellenére nehezére esik, vagy egyáltalán nem tud fejlődni. Ezekben az esetekben általában ugyanazok a problémák akadályozzák a fejlődést. Ha egy ideje edzel már, és nem látsz túl sok eredményt, akkor ez a cikk neked szól.

Túl kicsi súly VAGY Túl nagy súly

Azt már az elején szögezzük le, hogy izmot építeni leghatékonyabban súlyzós edzéssel lehet. Súlyzós edzés nem csak az, ha súlyzókat emelgetünk, hanem akár a saját testsúlyunk is lehet a súly. Azaz a fekvőtámasz, húzódkodás, guggolás is súlyzós edzésnek számít. Ha bármilyen más edzést végzel, akkor is tudsz izomosodni egy darabig, viszont ne számíts túl sok izomra, ha nem súlyzós edzést végzel.

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy túl kicsi súlyt használ valaki. Elmegy a konditerembe, nyomkodja a telefonját, néha megemel egy kis kézisúlyzót, azaz “lightosan” edz egyet. Olyat is hallottam, hogy valaki 100 fekvőtámaszt csinál minden nap. Bár ez “keménynek” tűnik, valójában nem sok haszna van, így nem értem miért csinálja. Ha 100 ismétlést meg tudsz csinálni egy adott súllyal (legyen az akár a saját testsúlyod), akkor biztosan túl kicsi súlyt használsz.

A túl kicsi súly pedig azért probléma, mert az izom nem kap megfelelő terhelést ahhoz, hogy fejlődni tudjon. Amikor nulláról kezdesz edzeni, akkor teljesen rendben van, hogy kicsi súlyokkal kezdesz, de egy idő után az izmaid hozzászoknak a kis súlyokhoz, ezért mindig növelni kell a súlyokat ahhoz, hogy továbbra is fejlődni tudj. Honnan tudod, hogy túl kicsi a súly? Ha egy adott súllyal 30 ismétlést meg tudsz csinálni, akkor biztos, hogy túl kicsi a súly, és emelned kell.

A súlyzós edzés tehát arról szól, hogy fokozatosan emeljük a terhelést. Nem az ismétlésszámot, hanem a súlyokat. Ugyanakkor a túl NAGY súly is hiba. Ez szokott a másik hiba lenni, amikor valaki nagyon menőzni akar a konditeremben, vagy siettetni akarja a dolgokat, ezért túl nagy súlyokat használ.

Ha túl nagy súllyal edzel, akkor szintén nem fogsz fejlődni, mivel nem tudod velük szabályosan végrehajtani a gyakorlatokat, és így szintén nem kap elég terhelést az izom. Illetve a túl nagy súlyoknál túl sok egyéb izom besegít, így nem a célzott izom fejlődik. Huszonévesen én is elkövettem ezt a hibát. Túl nagy súllyal bicepszeztem, és az alkarom szépen fejlődött ennek köszönhetően, a bicepszem viszont nem annyira. Rosszabb esetben a túl nagy súly még sérüléshez is vezet.

Honnan tudod, hogy túl nagy a súly? Ha maximum 3 – 4 ismétlést tudsz megcsinálni az adott súllyal, akkor csökkentened kell a súlyon. Az ideális az, ha legalább 6 ismétlést SZABÁLYOSAN meg tudsz csinálni. Ez lehet, hogy nem fog jól esni az egódnak, de hidd el, hogy SENKIT nem érdekel, hogy mekkora súlyokkal edzel. Nem a fejlődés a lényeg? De.

Tehát úgy válaszd meg a súlyokat, hogy az ismétlés 6 és 20 között legyen. Tehát a legnagyobb súllyal minimum 6 ismétlést képes legyél megcsinálni, a legkisebb súllyal pedig maximum 20 ismétlést tudj. Ezeket a tartományokat akár váltogathatod is!

Helytelenül kivitelezett gyakorlatok

Szintén hiba ha nem szabályosan edzel. Az edzésnek nem az a lényege, hogy a súlyok mozogjanak. Az edzésnek az a lényege, hogy az izmaid megfelelő terhelést kapjanak. A helytelenül kivitelezett gyakorlat egyébként tipikusan a túl nagy súlyok miatt szokott előfordulni. Ha túl nagy a súly, akkor máris lehet rángatni a súlyt, vagy lendületből csinálni, vagy a húzódzkodásnál lendületből rángatózni. Mégegyszer: az edzésnek nem az a lényege, hogy meglegyen az ismétlésszám, hanem a megfelelő terhelés. A lendületből rángatózás nem csak veszélyes, mert lesérülhetsz tőle, de nem is fogsz fejlődni tőle.

Először is nézd meg interneten, hogyan kell helyesen kivitelezni a gyakorlatot. Az sem árt, ha először ezt minimális súlyokkal gyakorlod, és az adott izom összehúzódására koncentrálsz. A másik fontos dolog pedig hogy LASSAN végezd a gyakorlatot. Ha nem vagy képes lassan, LENDÜLET NÉLKÜL csinálni a gyakorlatot, akkor túl nagy súlyt használsz.

Túl kevés edzés VAGY Túl sok edzés

Az edzés mennyisége szokott még hiba lenni. Ha túl keveset edzel, akkor nem kap elég stimulációt az izom, így csak nagyon lassan, vagy egyáltalán nem tud fejlődni. Mi számít túl kevésnek? Heti 1-2 edzéssel nem sok eredményt fogsz elérni. Hetente minimum háromszor, de inkább 4 – 5 alkalommal is edzhetsz. Hiszen ha többet edzel, többször regenerálódsz, azaz gyorsabban fejlődsz.

Viszont a túlságosan sok edzés sem jó. Ez a másik gyakori hiba. Ha minden egyes nap órákon keresztül edzel, akkor biztosan túledzed magad és nem tudsz regenerálódni. A túledzettség jelei, hogy állandóan fáradt vagy, vagy épp nem tudsz rendesen aludni, és az edzés sem megy olyan jól. Hetente 1-2 pihenőnapot be kell iktatni. Illetve a gyakorlatok mennyisége is számít. Ha 10-nél több szériát csinálsz, akkor nagy valószínűséggel túledzed magad, ami egyáltalán nem segíti az izomépítést.

Túl kevés fehérje

Előfordul, hogy valaki azért nem fejlődik, mert egyszerűen nem jó az étrendje. Izmot nem tudunk levegőből előállítani, kizárólag fehérjéből tudjuk felépíteni. Gondolj erre úgy, mintha az izmod egy téglafal lenne, amit minden egyes edzésnél lebontasz, hogy utána még erősebb téglafalat építs. Ha viszont nincs tégla utánpótlás, akkor nem tudod miből újraépíteni. A fehérje a tégla, az izomzat építőkövei. A fehérjét pedig minden egyes nap pótolni kell.

Mennyi fehérjét kell enni? Súlyzós edzés mellett naponta nagyjából 1,5 gramm fehérjét kell enni testsúlykilogrammonként. Ez azt jelenti konkrét számokkal, hogy ha például 75 kiló a testsúlyod, akkor az napi 112 gramm fehérjét jelent. Tápanyagtáblázatokból ki tudod keresni, hogy melyik ételben mennyi fehérje van. A legjobb fehérjeforrások az állati eredetű ételek: hús, hal, tojás. De akár fogyaszthatsz valamilyen fehérje alapú táplálékkiegészítőt, például tejsavófehérje koncentrátumot. Ha kiszámolod egy adagra, nem drágább, mint a hús.

Türelmetlenség

Szintén gyakori a türelmetlenség. Az izom épüléséhez azért idő kell. Amikor elkezded az edzést nulláról, akkor az elején gyorsabban tudsz fejlődni. Később, amikor már izmosabb vagy, évek óta edzel, akkor már sokkal lassabb a folyamat. Az első évben nagyjából 4-5 kg tiszta izmot tudsz felszedni. EGY ÉV ALATT! A második évben ez már csak nagyjából 2-3 kg éves szinten. Harmadik évben pedig már éves szinten nagyjából 1 kg tiszta izom amit elérhetsz. Ez nagyon lassúnak tűnik, de sajnos nem tudod gyorsítani sem edzéssel, sem több kalóriával.

A legnagyobb hiba ilyenkor (én is elkövettem), hogy több kalóriát, több szénhidrátot esznek. Tény, hogy súlyban gyorsabban tudsz nőni ha több széndhirátot eszel, de az a súly csak testzsír lesz, nem izom. Ráadásul az egészségednek is ártasz ezzel, hiszen cukorbetegségnek vagy kitéve. A másik hibát is ilyenkor szokták elkövetni, amiről már fentebb írtam, a túl nagy súlyok. Tény, hogy keményen kell edzeni, de ez nem jelenti azt, hogy túl nagy súlyokat kell erőltetni. A túl nagy súlyokkal pont hogy nem fogsz tudni elég keményen edzeni – bármennyire nem tűnik logikusnak.

Egyszerűen nem tudod erőltetni az izmok természetes növekedési tempóját. Tehát lehet, hogy fejlődsz, csak sokkal lassabban, mint szeretnéd, tehát nem reálisak az elvárásaid.

Alvás minősége és mennyisége

Az alvás jelentőségére még csak az utóbbi években kezdtek rájönni a tudósok. Matthew Walker amerikai tudós a Why We Sleep (Miért alszunk) című könyvében írja, hogy az alvás minden élettani folyamatra hatással van. Ez különösen igaz a regenerációra és az izmok fejlődésére. Ezért egyértelmű, hogy a nem megfelelő alvás hátráltatja az izomfejlődést. Alvás közben egyrészt lecsökken a kortizol hormon szintje (ami izom lebontó tulajdonsággal bír!), és megnövekszik a növekedési hormon termelése!

Az alvás legnagyobb ellensége a koffein, aminek a kiürülési ideje TÖBB mint egy nap. Azaz ha délben megiszol egy kávét, éjfélkor még a koffein 25%-a, másnap reggel 6-kor még a koffein 13%-a a szervezetedben van. És lehet, hogy azt gondolod, hogy te így is végigalszod az éjszakát, viszont bizonyított, hogy koffeinnel sokkal kevesebb a mélyalvás, amikor a legkedvezőbb folyamatok mennek végbe. Tehát biztos lehetsz benne, hogy koffeinnel nem tudsz olyan MINŐSÉGBEN aludni, mint koffein nélkül.