Az embereknek csak nagyon kevés százaléka képes motiválni magát, hogy lefogyjon. És ez általában úgy történik, hogy nem olvas utána a témának, hanem inkább saját kútfőből próbál kitalálni “fogyókúrákat”, tipikusan népi hiedelmekre, tévhitekre alapozva.
Az egyik ilyen módszer, amikor valaki megpróbál kevesebbet enni. Ami valamikor működik, de valamikor nem. Ha azt gondolod, hogy “fogyókúrázol”, azaz alig eszel, és ennek ellenére mégsem tudsz lefogyni, akkor annak több oka is lehet.
Nem kevesebbet kell enni, hanem jobb minőséget
Először is, hatalmas zsákutca a kalóriaszámolgatás. Kevesebb kalóriával nem feltétlenül lehet lefogyni. Ugyanis nem a kalóriákkal küzdesz, hanem az inzulinnal.
A három makrotápanyag közül (fehérje, szénhidrát, zsír) a szénhidrát az, ami a legjobban meglöki az inzulinszintünket. Ezek a cukor és keményítőtartalmú ételek. A túl sok inzulin pedig a zsírt építi ránk. Még akkor is, ha látszólag kevés kalóriát viszünk be, de azt szénhidrátból.
Lehet, hogy keveset eszel, viszont ha az cukor és keményítő tartalmú ételek, akkor nem fogsz tudni lefogyni. Nem számít a kalória.
Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
Cukros italok
Lehet, hogy keveset eszel, viszont ha cukros üdítőket iszol, akkor ugyanúgy beviszed a cukrot, ami a fentebb tárgyaltak miatt problémás. És nem csak a szénsavas üdítők, hanem a gyümölcslevek is ide tartoznak! Akármilyen 100%-os frissen préselt gyümölcsléről beszélünk, mind hatalmas cukortartalmú, ami csak hizlalni fog.
Rengeteg egészségesnek vagy diétásnak címkézett italban vagy élelmiszerben van cukor. Üdítők, “light” gyümölcslevek, smoothie, joghurt. Ezek mind mind tele vannak cukorral. El kell olvasni a címkét, de leginkább egyáltalán nem kell ilyeneket fogyasztani.
Ha pedig nagyon kívánod az édeset, akkor az annak a jele, hogy állandóan túl magas az inzulinszinted. A ketogén diéta nagyon alacsonyra viszi az inzulinszintünket, és ezért ebben a diétában nem kívánjuk annyira az édeset.
Lehet hogy fogysz, csak nem testsúlyból
Egy másik tipikus tévedés, hogy az emberek a súlyukat méregetik, és a “kilóktól” próbálnak megszabadulni, nem pedig a zsírtól.
Ha egyszerre kezdesz el edzeni és diétáni, akkor nem biztos, hogy változni fog a súlyod, még akkor sem, ha ezerrel olvad le rólad a zsír. Tipikusan súlyzós edzésnél, ahol izmosodsz, és ugye az izomnak is súlya van. Tehát a súly nem sokat árul el.
Amikor elkezdtem diétázni, és edzeni egyszerre, akkor semmit nem változott a súlyom, pedig látványosan csökkent a testzsírom. Ha zsírból fogysz, akkor azt látni fogod a tükörben, TELJESEN fölösleges mérlegelni magad.
Nem eszel elég fehérjét
A “házi” fogyókúrák legnagyobb problémája, hogy túl kevés fehérjét tartalmaz. Sőt, tipikusan a legfontosabb tápanyagokat hagyják ki, és a “finomságokat” meg nem hagyják ki. Pont az ellenkezőjét mint amit kellene.
Számtalanszor tapasztaltam, hogy a “fogyókúrázó” ismerősöm nem evett főételt (mivel ő fogyni akar), de a cukros desszertet nem hagyta ki. Pedig a fehérje a legfontosabb tápanyag a fogyáshoz, amíg a cukor a “legjobb” tápanyag a hízáshoz. Tehát lehet hogy kevesebbet eszel, csak pont azt nem eszed amit kellene, és azt eszed amit NEM kellene.
A fehérje minden szervünk építőeleme, ráadásul az izmok is fehérjéből épülnek fel. Amennyiben nem eszel elég fehérjét, az izmaid leépülnek, és ez azért baj, mert a zsírt az izmok tudják csak elégetni.
Nem edzel
Tehát minél kevesebb izmod van, annál kevesebb zsírt tudsz elégetni. Ezért ha nem edzel, akkor nyilván izmosodni sem fogsz, és sokkal lassabban fogsz tudni zsírt égetni.
Ha egész nap ülőmunkát végzel, és semmit nem sportolsz, akkor az anyagcseréd teljesen tartalékon van, azaz nem éget zsírt. A mozgáshiány pedig egészségileg is káros. Kimutatták, hogy sokkal rövidebb ideig élnek azok akik nem mozognak rendszeresen, legyen az akár fizikai munka, vagy edzés.
Érdemes minden nap legalább gyalogolni, bicajozni, tehát több mozgást bevinni az életünkbe, mert ez a modern életmód nagyon mozgásszegény. A súlyzós edzés (akár otthon saját testsúllyal, kézisúlyzóval) pedig az izmainkat építi, és a több izom több zsírt tud elégetni.