Posted on

Miért nem jó a gyümölcs?

Furcsának hangzik, hiszen egész életünkben azt hallottuk, hogy együnk sok gyümölcsöt, tele van vitaminnal.

Azt tudni kell, hogy nem létezik olyan étel, ami 100%-ban egészséges. Minden ételben vannak hasznos és káros összetevők, csak nem mindegy, hogy milyen arányban. Ha például salátát eszel, akkor azt a zöldséget valószínűleg műtrágyával, rovarirtóval, egyéb vegyszerekkel kezelhették, illetve a környezetszennyezés által a föld sem 100% tiszta, amiben nőtt az a növény. Ettől még a zöldségekben lévő hasznos tápanyagokra egyelőre nincs alternatívánk, és összességében egészségesnek számít a rendszeres zöldségfogyasztás.

A másik véglet, hogy a gyorséttermi hamburgerben is van vitamin meg fehérje, de ettől még a többi káros összetevő miatt alapvetően hosszú távon nem egészséges. (transz zsírok, cukor, glutén stb.) Ezért sem szabad hinni a marketing feliratnak, hogy egy üdítőre ráírják hogy “plusz vitaminnal”… ok, és mennyi cukor van benne?

Jó példa erre a tej, amiről szintén régebben azt hallottuk, hogy mennyire egészséges. A tejben is vannak hasznos tápanyagok, kalcium, vitaminok, fehérje… de ezek eltörpülnek a tej egyéb káros összetevői mellett (cukor, allergének, hormonok, antibiotikum stb.) ezért alapvetően a tej inkább az egészségtelen kategória, és egyre több kutatás mutatja ki, hogy különböző megbetegedéseket okoz.

MINDEZEK ELLENÉRE össze lehet állítani egy optimális étrendet, ami a legegészségesebb.

A tejhez hasonlóan természetesen a gyümölcs is tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat – tehát hasznos tápanyagokat. Mégis a mai gyümölcs a cukortartalma miatt inkább a kevésbé egészséges kategóriába kerül, és ennek több oka is van.

Érdemes megnézni ezt a 17. századi festményt a görögdinnyéről.

Láthatjuk, hogy már a 17. században is teljesen máshogy nézett ki ez a gyümölcs, nagy valószínűséggel sokkal kisebb volt a cukortartalma már akkor is. Alapvető trend a gyümölcsöknél, hogy mesterséges úton (keresztezéssel) növelik a gyümölcsök méretét és cukortartalmát. A mai gyümölcsök sokkal nagyobbak és több százszoros cukortartalommal rendelkeznek, mint akár csak néhány ezer évvel ezelőtt.

Menj csak el az erdőbe nyáron, és meglátod milyen nehéz természetes módon termő erdei gyümölcsöket találni. Ha találsz is egy maréknyit, láthatod hogy sokkal kisebbek, mint amit a boltok polcain találsz, illetve savanyúbbak – kisebb a cukortartalmuk.

Hogy mennyire nem egészséges a mai gyümölcs, az is jól tükrözi, hogy a melbourni állatkert nem ad többé gyümölcsöt az állatoknak, mert észrevették, hogy a vörös pandák elhíztak tőle és fogszuvasodást okozott náluk.

Itt egy ábra ami összehasonlítja a mai dinnyét az ötezer évvel ezelőtti dinnyével:

Méretben és cukortartalomban is óriási a különbség. Ugyanilyen összehasonlító ábra a hatezer évvel ezelőtti, és a mai őszibarackról:

Tehát a mai hatalmas és magas cukortartalmú gyümölcsök nem is léteztek az elmúlt 250.000 évben.

A másik tényező pedig az, hogy a gyümölcs nem volt elérhető az ember számára egész évben. Az alábbi fotó ezt jól szemlélteti, egy almafa télen:

Nem létezett hypermarket, ahol az év 365 napján importált ananászt vagy üvegházas gyümölcsöket lehetett volna kapni. Az elmúlt 250.000 évben csak a nyár folyamán volt elérhető a gyümölcs, és akkor sem tömeges mennyiségben, illetve messze nem ilyen magas cukortartalommal.

Tehát érdekes, hogy a paleo étrend evolúciós okokra hivatkozik, de közben megengedi a gyümölcs fogyasztást.

A legkorábbi feljegyzések szerint a gyümölcstermesztést időszámításunk előtt 3000 évvel kezdték el Irakban, sokkal később, mint ahogy a mezőgazdasági forradalom elindult időszámítás előtt 10.000 évvel.

Azért nem kell 100%-ban elzárkózni a gyümölcsfogyasztástól, még ketogén diétában sem.

De azért érdemes csak nagyon mérsékelt mennyiségben, inkább szezonális gyümölcsöket enni, amit valószínűleg az őseid is ettek. (Tehát például az egzotikus gyümölcsök, banán, ananász, papaya nem tartoznak ide.)

Ketogén étrendben inkább a bogyós gyümölcsöket szokták ajánlani az alacsony glikémiás indexük miatt.

Gyümölcsöt pedig úgy eszünk, ahogy leszedjük a fáról, tehát a préselt gyümölcslé egyértelműen tilos a hatalmas cukormennyiség miatt.