Posted on

Az ülőmunka káros hatásai

Csupán néhány évtizeddel ezelőtt az emberek 98%-a a mezőgazdaságban és a gyárakban dolgozott. Azonban a technika fejlődésével ma nagyjából az emberek 2%-a dolgozik ezen a területen, és egyre többen dolgoznak irodában egy számítógép előtt. És egyre inkább ebbe az irányba megy a világ. Már hosszú évek óta nem emberek rakják össze az autókat a gyárakban, hanem robotok. Az emberek munkája pedig az lett, hogy ezeket a robotokat megtervezzék és programozzák.

Mindezek hozadéka pedig az, hogy egyre többen dolgozunk számítógép előtt, és egyre több órát töltünk ülve. Ráadásul a pandémiával a home office is sokkal elterjedtebb, mint korábban. Pedig már évek óta mondják, hogy “az ülés az új dohányzás”.

A napokban beszéltem egy ismerősömmel, aki egy bankban dolgozik, és most már csak heti háromszor kell bemennie a munkahelyére, heti kétszer pedig otthonról dolgozhat. Tehát már annyit sem mozog mint eddig – bár eddig is autóval járt dolgozni.

Tehát egyre kevesebbet mozgunk, és egyre többet ülünk. Aminek a negatív egészségügyi hatásait még csak most fedezzük fel. Az ember ugyanis nem úgy lett “tervezve” az evolúció által, hogy egész nap üljön, és telefonhívásra jöjjön az élelem. Az elmúlt 3,6 millió évet vadászattal és gyűjtögetéssel – néha pedig koplalással – töltöttük, aztán egyszer csak, a huszadik század végén leültünk, és már nem kell megmozdulni az ételért, rendelésre jön.

CSÖKKENT ZSÍRÉGETÉS

Az ülőmunka, az egész napos ülés rengeteg élettani funkcióra van hatással. Először is, ha órákig ülünk, a szervezetünknek sokkal kevesebb energiára van szüksége, tehát kevesebb zsírt éget, viszont annál többet raktároz, már amennyiben sok szénhidrátot eszünk.

Ülni nagyon kényelmes, mozogni, fizikai munkát csinálni vagy edzeni pedig fárasztó. Azonban a testünk erre az utóbbira lett tervezve. És amit nem használunk, az bizony visszafejlődik. Ha kevesebbet használjuk az izmainkat, azok visszafejlődnek. Ha pedig kevesebb izmunk van, akkor ez is elősegíti a zsírraktározást, hiszen az izmaink égetik el a zsírt, így minél kevesebb izmunk van, annál kevesebb zsírt tudunk elégetni.

CUKORBETEGSÉG

A test legnagyobb izmai a comb és farizom. Ülés közben pedig pont ezek az izmok relaxálnak, ami azt jelenti, hogy nem vesznek fel tápanyagot, például szénhidrátot. Nem beszélve arról, hogy emiatt visszafejlődnek, hiszen nem használjuk annyit ezeket az izmokat. Ez megnöveli a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kockázatát.

KERINGÉSI RENDSZER BETEGSÉGEK

Ha a keringési rendszerünk állandó nyugalmi pozícióban van, akkor az is visszafejlődik, és különböző rendellenességeket okoz. Tipikusan magas vérnyomást, de valakinél túl alacsony vérnyomást is okozhat. Kiderült, hogy akik sokat ülnek, azoknál sokkal nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

AGYMŰKÖDÉS

Tudósok néhány éve jöttek rá, hogy a mozgás abszolút kapcsolatban van az agyműködéssel és annak fejlődésével. Ugyanis egyetlen egy dolog indokolja azt, hogy miért van szükség agyra: a mozgás. Egy tengeri élőlény például az életének egy bizonyos szakaszában letelepszik a tengerfenékre, és ott tölti az élete hátralévő részét. A letelepedéskor pedig felemészti a saját agyát – hiszen onnantól, hogy nem mozog, nincs szüksége agyra.

Egyértelmű kapcsolatot mutattak ki az embereknél is a rendszeres testmozgás és az agyfejlődés között. Azok az emberek – főleg időskorban – akik nem mozognak, nem edzenek, sokkal gyorsabban épülnek le agyilag.

DEPRESSZIÓ ÉS SZORONGÁS

Az egyértelmű, hogy az alacsonyabb fizikai aktivitás milyen egészségügyi problémákat okoz, azt viszont egyelőre nem tudni, hogy miért, de sokkal gyakoribb a depresszió és a szorongás azoknál akik sokat ülnek. Azt is kimutatták, hogy a rendszeres testedzés hatékonyan csökkenti a depressziót.

TROMBÓZIS

Trombózis általában hosszú autó vagy repülőutakon szokott kialakulni. Trombózis akkor alakulhat ki, ha órákig mozdulatlanul ülünk. Ez egy vérrög, ami ha kritikus helyeken elzárja a keringéstünket, akkor akár halált is okozhat.

A rengeteg ülés tehát lehet, hogy kényelmes, de rendkívül egészségtelen. Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük ezeket a kockázatokat, és egészségesebbek legyünk?

ÁLLJ FEL GYAKRAN

Könnyű belefeledkezni a munkába, és akár órák telhetnek el anélkül, hogy felállnánk, vagy akár egy korty vizet innánk. Ismerős helyzet? Ezért állítsd be a telefonod, hogy 30 percenként jelezzen, ilyenkor állj fel mindig, végezz néhány egyszerű tornagyakorlatot, leginkább guggolást, hogy megdolgoztasd a legnagyobb izmaidat. Érdemes akkor is felállni és járkálni, amikor telefonálsz, vagy mondjuk kávészünetet tartasz.

DOLGOZZ ÁLLVA

A legjobb megoldás, ha eleve nem csak ülve dolgozol. Ehhez pedig kiváló eszköz egy olyan asztal, aminek állítható a magassága. Én ezt a megoldást választottam, így a nap első felében állva dolgozom, és csak a második felében ülve. Állítható magasságú asztalokban van az olcsóbb, amit kézzel kell tekerni, hogy változtasd a magasságát, és van az elektromos/motoros verzió, ami gombnyomásra változtatja a magasságát.

Két dolog miatt döntöttem a drágább, motoros verzió mellett. Egyrészt azon soha nem szoktam spórolni, ha az egészségemről van szó. Másrészt ha kézzel kell tekerészned az asztalt, az eléggé hosszas és macerás, így egy idő után biztosan abbahagynád, és nem változtatnád a magasságát, vagyis fölöslegesen költöttél rá plusz pénzt, és továbbra is ülve dolgozol. A motors verzióval viszont gombnyomásra tudom állítani a magasságot, így ilyen szempontból megkönnyíti a döntést.

Fapados verzió, ha mondjuk csak egy laptoppal dolgozol, hogy ha van otthon két asztalod is, az egyik álló pozícióhoz, a másik üléshez. Azonban ezzel az lehet a probléma, hogy ha nem jó a magasság, akkor az különböző fájdalmakhoz vezet. Ha túl magas vagy túl alacsony az asztal, akkor csuklófájdalmaid, nyaki fájdalmaid, illetve váll- és hátfájdalmaid lesznek. Ebből a szempontból is jobb az állítható magasságú asztal, amit pont az én magasságomhoz tudok beállítani.

MOZOGJ TÖBBET

Ezen kívül is tudsz tenni az egészségedért azzal, ha többet mozogsz. Például lift és mozgólépcső helyett használj lépcsőt. Autó helyett használj tömegközlekedést, és gyalogolj többet. Vagy akár bicajjal, rollerrel járj be dolgozni. Ha közel van a bolt, ne autóval járj bevásárolni, hanem gyalog. Lehet, hogy nem olyan kényelmes, de ezzel sokat teszel az egészségedért.

RENDSZERES EDZÉS

A rendszeres, intenzív edzéssel szintén kompenzálni tudod a rendszeres ülést. Ehhez legalább napi átlag 30 perc edzést kell végezned – természetesen a fentieket is betartva. Hiszen ha napi 8 órát ülsz, akkor 30 perc edzéssel aligha tudod jóvá tenni azt a rengeteg üléssel töltött időt. A leghatékonyabb, ha súlyzós edzést végzel (akár saját testsúllyal), illetve minimális időt vesz el, ha HIIT edzéseket csinálsz. Az utóbbit akár 10 – 15 perc alatt is el tudod végezni, és rendkívül hatékony.