Posted on

Zsírból lehet izmot csinálni?

Gyakori cél a zsírból való fogyás és az izomnövelés is. Hiszen mindenki egy kicsit soványabb és izmosabb akar lenni. Ráadásul az a legjobb, ha a kettő egyszerre történik. Az egyik legáltalánosabb mítosz, hogy a lerakódott zsírt izommá tudjuk alakítani – leginkább edzés hatására. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy lehet-e zsírból izmot csinálni, illetve lehet-e egyszerre izmot építeni és zsírból fogyni.

Zsírból izom?

Először is, a kérdés az, hogy lehet-e zsírból izmot csinálni? A válasz röviden: nem. A zsírsejtjeink és az izomsejtjeink teljesen más anyagból épülnek fel. Így fizikailag lehetetlen a lerakódott zsírraktárakból izmot építeni. Az izomsejtek fehérjékből, aminosavakból épülnek fel, a zsírsejtek pedig (nem fogod elhinni) zsírból.

A zsírraktárakat ideálisan energiává tudjuk alakítani, azaz üzemanyagként tud szolgálni. Az izmok pedig kizárólag aminosavakból, fehérjékből tudjuk felépíteni. Tehát a “zsírból izom” olyan, mintha benzinből akarnál autóalkatrészt csinálni. A benzin az üzemanyag, amit az autó eléget. Az autó alkatrészei pedig többnyire fémből vannak. Tehát bármennyire is nyomod a gázt, bármennyire is égeted a benzint, soha nem lesz belőle fém alkatrész. Ugyanígy, bármennyi zsírt is égetsz el, nem lesz belőle izom.

Az izomrostok myofibrillumokból épülnek fel, azok pedig aminosavakból. Az aminosavak kémiailag egy egyedi nitrogéncsoportot tartalmaznak. Ezzel szemben a zsír úgynevezett trigliceridekből épül fel, ami szén, hidrogén és oxigén atomokból van.

Fogyás és izomépítés egyszerre?

Gyakran látunk fantasztikus átalakulásokat, előtte-utána fotókat, amikor valaki túlsúlyos, elkezd edzeni, diétázni és utána nem csak soványabb, de izmosabb is. Valószínűleg innen ered ez a mítosz, hogy zsírból izmot lehet építeni, de valójában nem ez történik.

Abszolút lehetséges, azaz lehet egyszerre zsírból fogyni, és közben izmosodni, azonban az izom NEM a zsírból épül. Az izomépítéshez kettő tényezőre van szükség. Súlyzós edzés ÉS megfelelő fehérjebevitel. Az izomépítés egyetlen módja az edzés, a leghatékonyabb módja pedig a súlyzós edzés. Még pontosabban a súlyzós edzés intenzitásának folyamatos növelése kell ahhoz, hogy izmosodjunk. Azaz a súlyokat mindig növelni kell.

A zsírégetésnek viszont nem túl sok köze van az edzéshez. A zsírégetést ugyanis 80-90%-ban az étrend határozza meg. Azaz rossz étrend mellett szinte lehetetlen lefogyni, bármennyit is edzel. Viszont zsírt égetni akár edzés nélkül is lehet a megfelelő étrenddel.

Az is fontos tényező, hogy a zsírt az izmok égetik el. Azaz minél izmosabb valaki, annál gyorsabban tud lefogyni zsírból, mivel annál több zsírt tud elégetni adott idő alatt. Sőt, ha több izmod van, akkor nyugalmi állapotban is – amikor nem edzel – több zsírt égetsz el. Ezért ha valaki súlyzós edzést is beiktat a diéta mellett, akkor látványosabb eredményt tud elérni.

Az sem utolsó szempont, hogy ha alacsonyabb a testzsír százalékod, akkor izmosabbnak látszol. Tehát ha egy átlagos izomzatú ember semennyi izmot nem szed fel, csupán zsírból ad le, akkor izmosabbnak fog látszani. Ezért van az például, hogy a kockás has elsősorban testzsír százalék kérdése. A hasizom ugyanis csak nagyon alacsony testzsír mellett látszódik.

Lokális zsírégetés nem létezik

Szintén a mítosz része a lokális zsírégetés. Azaz ha sok felülést csinálok, akkor majd a hasamról fog égni a zsír. Ha sok fenékgyakorlatot csinálok, akkor majd a fenekemről ég a zsír. Ez sajnos nem így működik. Egyrészt, ahogy írtam, az edzésnek nem sok köze van a zsírégetéshez. Másrészt a test nem ott égeti a zsírt ahol épp a mellette lévő izmot edzzük. A zsírégetés az egész testen egyszerre történik. Illetve tipikusan először bizonyos testrészekről – például arc, karok, láb – és mindenkinél a has és derék környékéről tűnik el legutoljára a zsír. És ez a sorrend teljesen független attól, hogy melyik testrészre edzünk.

Tény, hogy edzés közben is elégetünk valamennyi zsírt, de például a hasizom a legkisebb izmunk, tehát valójában a has edzésével tudjuk a legkevesebb zsírt elégetni. Ezzel szemben a comb és a fenék a legnagyobb izmok, ezért az ilyen gyakorlatok több zsírt fognak égetni.

Az elején gyorsabb

Érdemes megjegyezni, hogy amikor valaki először kezd el edzeni és diétázni, akkor gyorsabban megy mind az izomépítés, mind a zsírból való fogyás. Viszont amikor már valaki egy ideje ezt csinálja, akkor a kettő nem megy olyan gyorsan. Azaz ha valaki már soványabb és izmosabb, akkor az izomépítéshez később több kalória kell, a fogyáshoz pedig kevesebb kalória.

Ha valaki mondjuk 15% testzsírszázalékon van, akkor már sokkal nehezebb leadni a maradék zsírt. Ehhez pedig csökkenteni kell a kalóriát. Kevés kalóriával viszont szinte alig lehet izmot felszedni. Pláne akkor, ha már jelentős izmot szedett fel, mondjuk 1-2 éve rendszeresen edz.