Posted on

Hogyan legyen több energiám

Gyakori jelenség – különösen 40 év felett – hogy az embernek kevés energiája van. Pedig az energiaszint rengeteg mindenre hatással van. Ha nincs energiánk, akkor nem tudunk fókuszálni a munkára sem – ezáltal sokkal nagyobb szenvedés bármilyen munkával haladni – és igazából kikapcsolódni sem tudunk, mondjuk kirándulni elmenni, ha nincs elég energiánk. Hogyan tudjuk természetes módon elérni, hogy több energiánk legyen?

Koffein

Te is már a harmadik vagy negyedik kávédat iszod ma, és mégsem érzed, hogy élénkítene? Ebben semmi különös nincs, ugyanis a tévhittel ellentétben a kávé nem élénkít. Pontosabban nagyon hamar hozzászokik a szervezet, azaz koffein tolerancia alakul ki, ezért hosszú távon semmilyen hatása nincs. Már nem azért iszod a kávét, hogy élénkítsen, hanem azért, hogy ne legyél annyira fáradt. Illetve van hatása hosszú távon is. Minél több koffeint iszol, annál fáradtabb leszel.

A koffein ugyanis csak látszólag élénkít, ez nem valós élénkség. Csupán a receptoraid csapja be, ezért úgy érzed, hogy nem vagy fáradt, miközben valójában ugyanúgy kimerül a szervezeted. Ezért amikor a koffein hatása elmúlik, a fáradtság – ami addig ugyanúgy gyűlt – egyszerre, hirtelen omlik rád. Ezt nevezik angolul koffein crashnek.

Gyakorlatilag a lakosság 90%-a koffeinfüggő, és kevesen szoknak le róla, ezért kevesen tudják, hogy koffein nélkül sokkal több energiája van az embernek, mint koffeinnel. A koffein negatív hatása tehát az, hogy fáradtabb vagy tőle, pláne hosszú távon. Már írtam arról korábban részletesen, hogy miért és hogyan érdemes leszokni a koffeinről.

Ha elhagyod a koffeint – legalább 30 napra, akkor észre fogod venni, hogy több energiád van koffein nélkül. Ez nem jelenti azt, hogy néha nem lehet meginni egy kávét. Sőt, ha már leszoktál, és utána nem minden nap iszod, akkor még hatásosabb is, hiszen nem alakul ki tolerancia.

Szénhidrát vs Zsír

Élettani szempontból az energiát nyerhetjük zsírból és szénhidrátból (cukor és keményítő) is. Egy hétköznapi étrendben rengeteg szénhidrát van, ezért elsősorban szénhidrátból nyerjük az energiát. Azonban ezzel az a baj, hogy a szénhidrát rengeteg inzulin termelésére serkenti a szervezetet, és ezek az inzulinlöketek, illetve vércukor ingadozások az energiánkra is hatással vannak. A “kaja kóma” azaz az evés utáni álmosság pontosan ezért van.

Viszont a szervezet képes átállni arra, hogy elsősorban zsírból nyerje az energiát. Ehhez közel nulla szénhidrátot, és viszonylag sok zsírt kell enni. Ez tulajdonképpen a ketogén diéta alapja. A ketogén diétában a szervezet úgynevezett ketózis állapotába kerül, amikor a máj ketontesteket gyárt zsírból. Ezeket a ketontesteket pedig az izmok és az agy használja fel energiának. Ha zsírt használunk üzemanyagnak, akkor nincs kaja kóma, mivel nem ingadozik úgy az inzulin és a vércukor, sőt, igazából zsírból sokkal hatékonyabban tudunk energiát nyerni, így valamivel energikusabbak vagyunk.

Fontos tudni, hogy a ketózis eléréséhez idő kell, és ez az átállás 2-3 hét is lehet. Tehát a ketogén diétára való átálláskor ne várjunk instant megoldást. Azonban ha már hetek óta ketogén diétázunk, akkor számíthatunk arra, hogy több energiánk lesz.

Edzés

Az ebben a cikkben leírtakból minden mindenre hatással van. Ha koffeint iszunk, nem tudunk rendesen aludni, ha nem tudunk rendesen aludni, akkor nincs elég energiánk és motivációnk edzeni, ha pedig nem edzünk, akkor nem szintén kevesebb energiánk van, és nem is tudunk olyan jól aludni.

Tehát az edzés hatással van például az energiaszintünkre ÉS az alvás minőségére is. A rendszeres edzés bizony növeli az energiaszintünket, hiszen több erőnk lesz, javul a keringésünk, ráadásul javul az agy vérellátása. A fáradtságot ugyanis gyakran a túl alacsony vérnyomás okozza, azaz nem jut elég vér, oxigén és tápanyag az agyunkba, amit a túl kevés fizikai aktivitás is okozhat.

Alvás

Ahogy írtam, a koffeinfogyasztás és az edzés is hatással van arra, hogy mennyit és milyen minőségben tudunk aludni. Ha például délben megiszol egy kávét, akkor a koffein 25%-a még éjfélkor is a szervezetedben van. Másnap reggel hatkor pedig még a koffein 16%-a! És lehet, hogy azt hiszed, hogy te koffeinnel is végigalszod az éjszakát, de kimutatták, hogy akkor sem tudsz olyan mélyen aludni. És a mély alvás az, ami igazán pihentető. A nem megfelelő alvás miatt pedig napközben fáradtabb leszel. Nem beszélve arról, hogy a nem megfelelő alvásnak már rövid távon is – néhány nap után – negatív élettani hatásai vannak.

Vitaminok

Régi tévhit, hogy zöldséget és gyümölcsöt kell enni ahhoz, hogy elég vitaminhoz jussunk. Nagyjából 20 éve szedek nagy mennyiségű vitamint táplálékkiegészítő formájában. Eközben voltak időszakok (akár hetek, hónapok), amikor nem szedtem, mert egyszerűen nem tudtam megoldani. Észrevettem, hogy amikor rendszeresen “mega dózis” vitamint szedek, sokkal több energiám van, és emellett reggel sokkal kipihentebben ébredek. Én ezt a vitamint szedem, de bármelyik (nem gyógyszertári) multivitamin is jó, például Lenkei vitaminok is. Amelyik multivitaminban 60 mg C-vitamin van, az felejtős, mert semmit nem ér. A linkelt multivitaminból ráadásul napi 2 adag kell, hogy érezzem azt, hogy jobban pörgök.

Stressz

A stressz időnként hasznos. Viszont ha rendszeresen és fölöslegesen stresszelünk, az kimeríti a szervezetet. És ahogy fentebb is írtam, ezek mindegyike hatással van egymásra. Ha stresszelünk, akkor nem tudunk aludni rendesen, ha pedig nem alszunk rendesen, akkor nincs energiánk edzeni… stb.

A stresszre egyrészt megoldás, ha megszüntetjük a stressz forrását, bármi is legyen az. Másrészt a meditáció is segíti a stressz oldását. Nem kell semmilyen ezoterikus dologra gondolni, a meditáció (a gondolatok kikapcsolása, fizikai lazítás) tudományosan bizonyított, hogy javítja az egészséget.