
Gyakori tévhit az elhízással kapcsolatban, hogy az semmi más, mint esztétikai különbség. Azaz az elhízott ember csupán nagyobb méretű mint a normál ember, és semmi több.
Valójában a méret- és súlygyarapodás a legkisebb negatívum az elhízásban, és számtalan betegség az elhízással köthető össze.
Nézzünk meg csak néhányat a sok közül.
Rövidebb élet
A hétvégén egy idősebb rokont látogattam meg, aki a 70 évével meglehetősen fiatalocska volt a szomszédaihoz képest. Az egyik szomszédja 94, a másik 95, a harmadik 103 éves volt. Egy szembetűnő hasonlóság van a hosszú életű emberek között: egyik sem túlsúlyos.

Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
Ma már kutatások, klinikai tanulmányok is bizonyítják, hogy az elhízás megrövidíti az életet. Azok a népcsoportok, ahol az emberek 100 év fölött élnek, sokkal kevesebb kalóriát fogyasztanak, és nem híznak el. Amikor összeomlott Kuba gazdasága, és az emberek elkezdtek éhezni, onnantól kezdve rohamosan javult az emberek egészsége és a várható élettartama. Gondoljunk csak a Buena Vista Social Club nevű kubai zenekarra, akik 90 – 100 év fölött is világturnékat csináltak. Omara Portuondo 90 évesen ma is koncertezik.
Cukorbetegség
Az elhízás első számú oka a túl sok szénhidrát. Ez azért van, mert szénhidrát hatására rengeteg inzulint termel a szervezet, és ez a rengeteg inzulin csak zsírba tudja raktározni a kalóriákat. Ez pedig szoros kapcsolatban van az inzulinrezisztenciával, cukorbetegséggel.
A hatalmas inzulinlöketek hatására a sejtek ellenállnak, amire a szervezet még több inzulint termel, amíg ki nem merül teljesen. Ez a cukorbetegség végső stádiuma, amikor már nem tud inzulnit termelni a szervezet.
Évtizedek óta tudjuk, hogy a cukorbetegséget a cukor és a túl sok szénhidrát (keményítő) okozza, mégis a legtöbb emberhez még nem jutott el ez az információ.
Rák
Eltekintve a dohányzás okozta és az egyéb szennyeződések okozta ráktól, ma már tudjuk, hogy a rák az nem más, mint anyagcserebetegség, amit többek közt az elhízással és a túl sok szénhidrátfogyasztással kötnek össze.
A rákos sejtek pedig kizárólag szénhidrátot és glutamint (ami egy aminosav) tudnak felhasználni. Ezért szokott hatékony lenni a ketogén diéta rákos megbetegedések esetén.
Gyenge immunrendszer
Az elhízással (és a túl sok szénhidrátfogyasztással) együtt jár a legyengült immunrendszer, ezt is számtalan tanulmány kimutatta. Nem véletlen, hogy a koronavírus is az elhízott embereknél okoz a legnagyobb megbetegedést, és legmagasabb halálozási rátát!
Hormonális problémák
Hatalmas tévhit, hogy a zsírszövetek csak passzív zsírraktárak. A zsírszövetek mirigyekként működnek, és több tucat káros hormont termelnek. Ezek a hormonok olyan betegségekhez köthetőek, mint a cukorbetegség, szívbetegségek és rák.
Magas vérnyomás
Az elhízás egyértelműen összeköthető a magas vérnyomással és felgyorsítja a folyamatokat a szív- és érrendszeri megbetegedéseknél.
Magas koleszterinszint
Egy 70-es években meghamisított tanulmánynak köszönhetően a köztudatba az került, hogy nem szabad zsírt enni, és túl magas koleszterinszintet okoz. Ez ugyan logikusnak hangzik, hogy ha koleszterint eszünk, akkor magas lesz a koleszterinszint, valójában teljesen hamis.
Ma már tudjuk, hogy valójában a túl sok szénhidrát okozza a magas koleszterinszintet és a vérzsírt, és ez párhuzamosan történik az elhízással, amit szintén a szénhidrát okoz.
Mentális leépülés (Alzheimer-kór)
A cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia a túl sok szénhidrát által termelt túl sok inzulinlöket hatására alakul ki. A sejtejeink, többek közt az agysejtek is, egy idő után ellenállnak a túl sok inzulinnak, ezért nem tudják felvenni a tápanyagokat, vagyis az agysejtek is leépülnek, elpusztulnak.
Ezért van az, hogy ma már az Alzheimer-kórt hármas típusú cukorbetegségnek hívják.
Meddőség
Klinikai tanulmányok egyértelműen kimutatták a kapcsolatot az elhízás és a meddőség között. Az egyik valószínűsíthető oka ennek az, hogy a zsírsejtjeink megváltoztatják a férfi – női nemi hormonjainkat, a másik ok pedig az elhízással járó inzulinrezisztencia, ami szintén egyértelmű kapcsolatban jár a meddőséggel.
Zsírmáj
Szintén tévhit, hogy a lerakódott zsír csak a külsőt befolyásolja. Valójában a zsír a belső szerveinken is lerakódik, a szíven, a tüdőn, a májon, ami sokkal veszélyesebb ráadásul!
Korábban írtam erről cikket, azaz hogy a cukor ugyanolyan rossz mint az alkohol. A túl sok szénhidrát úgynevezett “nem alkohol okozta zsírmájat” okoz. A máj károsodása pedig rengeteg egészségügyi problémával jár, többek közt az immunrendszerünket is gyengíti, és előzménye lehet a ráknak is.