Posted on

10 “keto” étel amit már nem eszek

Amikor elkezdtem a keto diétát, az első 2-3 hónapban nagyon látványosan fogytam. 38 évesen olyan alacsony lett a testzsírom, mint 18 évesen volt. Pedig az elmúlt 20 évet (kisebb-nagyobb megszakításokkal) súlyzós edzéssel és “egészséges” táplálkozással töltöttem.

Viszont van amikor elérsz egy szintet, és valahogy nem tudsz többet fogyni, elakad a dolog. Ilyenkor van az, hogy érdemes átgondolni, tovább informálódni, hogyan lehet még azt az utolsó kis zsírraktárakat is leadni. Részben ezért van, hogy ma már több keto-barátnak címkézett ételt nem eszek. A másik oka pedig az, hogy nem minden “keto” étel egészséges. Nézzük is meg, hogy mik ezek az ételek, és miért nem eszem őket.

1. Majonéz

A majonéz nagyrésze zsír, így nagyon bátran szokták ajánlani ketogén diétában. És tulajdonképpen a ketózis szempontjából nincs is vele probléma.

A probléma az, hogy a bolti majonézt általában napraforgó vagy repceolajból készítik, amikben túl sok omega-6 zsírsav van. A túl sok omega-6 pedig gyulladáskeltő, és ez rengeteg betegséget okoz.

Ugyan lehet házilag is majonézt készíteni megfelelő alapanyagokból, és próbáltam is például olaívaolajból, de annak rettentő rossz íze van. A másik lehetőség még az MCT olaj lehetne, amit lentebb részletezek, hogy miért nem fogyasztom.

2. Tejsavófehérje

Nagyjából 20 éve fogyasztok tejsavófehérjét napi szinten, még akkor is ittam, amikor néhány évig nem edzettem. Biológiailag nagyon jól tud hasznosulni, kiváló fehérje utánpótlás, változatossá tudja tenni az étrendet és az édességet is pótolja.

Viszont az utóbbi időben vettem csak észre, hogy puffaszt vagy vizesít. Leginkább a hasam környékén. És bár nem mérem a ketonszintem, de meg mernék rá esküdni, hogy kilök a ketózisból.

Mivel a tejsavófehérje szinte egyáltalán nem igényel emésztést, nagyon gyorsan felszívódik a véráramba, ezért túl magas inzulinreakciót vált ki. Magasabba, mintha mondjuk húst ennénk, amihez idő kell, hogy megemésszük.

Az is lényeges, hogy bár a tejsavófehérje koncentrátumból kivonják a cukrot, zsírt, egyéb fölösleges anyagokat, azért még mindig maradnak benne nyomokban laktóz és egyéb egészségtelen dolgok.

20 év után most van először, hogy pár napja egyáltalán nem iszom fehérjeshake-et, és már első nap láttam az eredményét. Ugyanakkor majd lehetséges, hogy később más fehérjeport tesztelni fogok, például marhafehérjét, ami nem tejből van.

3. Csirkemellfilé

A csirkemellfilé is az az étel, amit tipikusan az egészséges táplálkozás hívei fogyasztanak. Én is így voltam vele az elmúlt 20 évben.

Ma már viszont a csirke egyéb részeit sokkal szívesebben fogyasztom. Általában megsütök egy egész csirkét a sütőben, és a mell része az, amit legutoljára eszek meg. Rájöttem, hogy az a legkevésbé ízletes, hiszen nagyon alacsony a zsírtartalma.

Persze ez nem azt jelenti, hogy 100%-ban mellőzöm a csirkemellet, de ha meg is eszem, akkor biztos, hogy eszek hozzá valami zsiradékot.

4. Cukormentes üdítők

A cukormentes üdőtők vagy kóla elvileg nem lök ki minket a ketózisból, tehát ilyen értelemben keto-barát italok. Én is tonnaszámra ittam az ilyen üdítőket.

A probléma ezekkel, hogy a legtöbb üdítőben a legrosszabb édesítőt teszik, az aszpartámot. De a többi ártalmatlannak hitt mesterséges édesítő is nagyon rossz a bélflórának!

Ezért ma már inkább tisztított vizet vagy almaecetes vizet iszok.

5. Tejtermékek

A ketogén diéta része az olyan zsíros tejtermékek, mint például a sajt, a tejszín, vagy a vaj. Bevallom őszintén, soha nem voltam rajongója a tejtermékeknek.

Nagyjából 18 – 20 éve olvastam a Clear Skin Diet c. könyvet (A tiszta bőr diétája). Ekkoriban még senki nem foglalkozott paleo vagy ketogén diétával. Ettől kezdve egyáltalán nem fogyasztottam tejet vagy tejtermékeket, kivéve sajtot nagyon ritkán.

A tejszíntől nekem nagyon erős gyomorégésem van, aminek az az oka, hogy a tejszín ellazítja a záróizmokat, tehát még az almaecet is nehezen segít a helyzeten.

A tejtermékeket, mint ahogy sok másik ételt, nehéz egy kalap alá tenni – “egészséges” vagy “nem egészséges” kategóriákba. A mérleg nyelve viszont mindig valamelyik irányba billen, és egyelőre én úgy döntöttem, hogy a tejtermékeket inkább az egészségtelen kategóriába teszem.

Egyetlen kivétel a tisztított vaj, vagy más néven ghee, amit még mindig használok, mert az sokkal tisztább zsír, mint a sima vaj.

Úgyhogy nemrég átálltam a paleo-ketogén étrendre, amiről ebben a cikkben írtam részletesen.

6. Kávé / koffein

A koffein nem csak a ketogén diétázók kedvenc itala, hanem gyakorlatilag a népesség 90%-a koffeinfüggő. Ezt is nagyjából 20 éve fogyasztottam szinte állandó jelleggel. 20 év alatt alig volt max pár nap amikor nem ittam koffeint, akkor is egy szenvedés volt.

Most már 27 napja teljesen koffeinmentes vagyok, ebben a cikkben írtam arról, hogy miért szoktam le, és miért érdemes neked is.

A kávé is egy olyan ital, aminek vannak pozitív, és vannak negatív hatásai. Én azt gondolom, hogy a pozitív hatásai eltörpülnek a negatív hatásai mellett. Főleg azért, mert a pozitív hatásokhoz hozzászokik a szervezet, tehát egy idő után már tolerancia alakul ki, és nem is azért iszol kávét hogy élénkítsen, hanem azért, hogy ne legyél fáradt.

7. Gyümölcs

Amikor 10 éve megismertem a paleo diétát, nekem abban is meglepő volt, hogy megengedett a gyümölcs. Holott a paleolitikumban nem létezett ilyen magas cukortartalmú gyümölcs, mint amit ma kapni lehet a boltban. És ez a keto-barátnak címkézett bogyós gyümölcsökre is igaz, mint például az eper.

A gyümölcstermesztést nagyjából 8000 éve kezdte el az ember, és azóta egyre több cukrot tartalmaznak a gyümölcsök a nemesítés miatt. A mai gyümölcsöknek többszázszoros a cukortartalma a természetben megtalálható gyümölcsökhöz képest.

8. Állati zsír

Nagyon gyakran látom fórumokon, hogy az embereknek az a ketogén diéta, hogy szallonna-kolbász. Ezzel én nagyon nem értek egyet.

Félreértés ne essék, én is eszem állati zsírokat, de csak annyit, amennyi a húsban alapból benne van. És bár írtam, hogy a csirkemellfilé a legszárazabb húsfajta, szerintem a másik véglet sem jó. A bacontől sem ijedek meg, mértékkel azt is szoktam enni, illetve ahogy írtam, tisztított vajat is fogyasztok.

De az a probléma az állati zsírral, hogy az annyira egészséges, amennyire egészségesen étkezett az állat. Magyarországon pedig tipikusan kukoricával etetik az állatokat, ami miatt túl sok omega-6-at tartalmaz a zsírjuk, ezért gyulladáskeltő.

Tehát ami nem a legszárazabb, de nem is a legzsírosabb húsokat eszem (pl. szalonna), hanem inkább olyan zsírokkal egészítem ki az étrendet, mint kókuszolaj, avokádó, olívaolaj. És persze omega-3-at táplálékkiegészítő formájában szedek.

A legegészségesebb annak az állatnak a zsírja amit vagy fűvel etetnek (nem tudom, hogy Magyarországon létezik-e ilyen), vagy vadon élő állat (vaddisznó, szarvas).

Ezért a tisztított vajat sem akármilyen vajból csinálom, hanem az itthon is kapható Kerrygold vajból, ami fűvel etetett marhától van.

9. MCT olaj

Az MCT olajjal étrendi szempontból az égvilágon semmi probléma nincs. Tökéletes része lehet az egészséges ketogén étrendnek.

Az én problémám az MCT olajjal az ára. Ugyanis az MCT olaj a kókuszolajban is benne van – abból vonják ki. A kókuszolaj pedig nagyjából 75%-al olcsóbb, mint az MCT olaj.

Nem mintha nem engedhetném meg magamnak, hogy akár literszámra vegyem az MCT olajat, igazából nem érzem azt, hogy plusz értéket kapnék azzal, hogy négyszeres árat fizetek érte.

10. Hal és tengeri herkentyűk

A hal elvileg egy tökéletes paleo-ketogén étel lehetne, sajnos ma már rengeteg mikro műanyagot tartalmaz, aminek az élettani hatásait még nem is tudjuk.

Nemrég jelent meg a Netflixen egy dokumentumfilm “Seaspiration” néven, amit érdemes megnézni. Részben arról szól, hogy a tengeri halak ma már tele vannak műanyaggal és higannyal. Ennek a műanyagnak pedig az 50%-a a halászatból származik! Illetve hogy rengeteg delfint és cápát ölnek meg a halászat miatt, ami nem csak szomorú, hanem az egész bolygó ökoszisztémáját tönkre fogja tenni.

Nem mintha olyan sok halat ettem volna eddig, évente egyszer-kétszer ha megettem 100 gramm füstölt lazacot, de ezek után már azt sem fogok. (Egyébként a műanyag miatt nem szabad tengeri sót sem venni.)