Posted on

Tojás diéta / Tojás böjt

A tojás diéta nem annyira újdonság, de az elmút 2-3 évben lett iszonyúan felkapott téma, mint ahogy a ketogén diéta is. Elsőre meglepőnek hangzik, de a tojás diétának, vagy tojás böjtnek több előnye is lehet. Nézzük meg, hogy mik ezek az előnyök, mi is a tojás böjt pontosan és milyen veszélyei lehetnek.

A tojás diéta tulajdonképpen egy speciális ketogén diéta. A lényege, hogy néhány napig semmit nem eszünk csak tojást. Akkor lehet érdekes számodra, ha már egy ideje diétázol, és megakadtál, azaz megállt a fogyásod.

Milyen előnyökkel jár a tojás diéta

1. “Mélyebb ketózisba tudsz kerülni.” Ez nyilván akkor érdekes, ha már eleve ketogén diétázol. Rengeteg keto barát étel ugyanis még mindig tartalmaz szénhidrátot, azonban a tojás diétában tényleg nulla szénhidrátot eszel.

2. “Csökkenti az éhséget.” Bár szerintem ez attó is függ, hogy mennyi tojás eszik meg az ember, és mennyi zsírt eszik hozzá.

3. “Nem kell agyalni azon, hogy mit egyél.” Bár lehet variálni, mert rengeteg recept szerint el lehet készíteni a tojást.

4. “Gyorsabb fogyás.” A beszámolók szerint heti 4-5 kilót is lehet fogyni vele.

Szóval mi is az a tojás diéta pontosan?

Pontosan az, aminek hangzik. Nagyjából 3-5 napig semmi mást nem eszel csak tojást, illetve ki kell egészíteni plusz zsírral.

Nézzük a tojás diéta szabályait, és mindegyikhez odaírom a saját véleményem.

1. Kizárólag tojást ehetünk

Természetesen a tojást lehet ízesíteni fűszerekkel, sóval. Lehet hozzá adni egészséges zsiradékot (kókuszzsír, ghee, olívaolaj, avokádóolaj, MCT olaj). Lehet használni akár édesítőt is, fahéjat, és valami palacsintafélét sütni belőle.

De semmi mást nem adunk hozzá. Se zöldség, se gyümölcs, se magok, se szalonna, semmi!

2. “Naponta legalább 6 tojást kell enni.”

Erről azt gondolom, hogy testsúlyfüggő. Hiszen 6 tojás az kb 25 – 30 gramm fehérjét tartalmaz, ami meglehetősen kevés annak, aki mondjuk 90 kiló és súlyzós edzést végez. Tehát szerintem inkább érdemes kiszámolni, hogy mennyi fehérjére van szükségünk, és az naponta hány tojás.

Ugyanakkor mivel ez egy nagyon rövid, pár napos diéta, akkor sincs vész, ha kevesebb fehérjét eszünk, mint szoktunk.

3. “Minden egyes tojáshoz 1 evőkanál zsírt kell enni.”

Itt azért szerintem fontos, hogy ne állati zsír legyen, hanem inkább olívaolaj, avokádóolaj vagy kókuszolaj, hiszen a tojásban is rengeteg omega-6 zsírsav van, aminek a veszélyeiről lentebb írok.

A másik megjegyzésem, hogy ha valaki napi 20 tojást megeszik, akkor már a tojással eleve bevisz 80 gramm zsírt, ehhez 20 evőkanál zsír pedig még további 200 gramm vagy mégtöbb is lehet!

Azt gondolom, hogy ez a zsírmennyiség biztos, hogy sok, így nekem inkább az a logikus, hogy ha több tojást eszik valaki, akkor kevesebb zsírt egyen hozzá.

4. “A napi utolsó étkezés legalább 3 órával lefekvés előtt legyen.”

5. “A diéta ne legyen hosszabb 3-5 napnál.”

A tojás diéta egy meglehetősen korlátozó étrend, ezért nem javasolt hosszabb ideig folytatni. Bár vannak akik hetekig folytatták, és jelentős testsúlytól szabadultak meg.

A tojás diéta veszélyei

Vitaminhiány

A szakértők gyakran mondják, hogy a tojás a természet multivitaminja. Gondoljunk csak bele, hogy egy tojásból egy komplett élőlény bújik ki bármilyen hozzátáplálás (pl. anyatej) nélkül! Azaz egy tojásban minden benne van, ami az élethez kell.

Ennek ellenére, én mindenképp szednék extra vitaminokat táplálékkiegészítő formájában, különösen akkor, ha hosszabb ideig akarja valaki folytatni a diétát.

Omega-6

A tojás zsírja túlnyomó többségben sajnos omega-6 zsírsavakat tartalmaz, és csak kisebb mennyiségben tartalmaz omega-3-at. Ez ezért probléma, mert az omega-6 gyulladáskeltő.

Szerencsére már itthon is lehet kapni “omega3-as” tojást, amiben magasabb mennyiségben van ez a zsírsav. Emellett érdemes pluszban omega-3 táplálékkiegészítőt is szedni. Nagyjából minden egyes tojás után 1 grammot.

Illetve ha olívaolajat eszünk a tojáshoz, abban is van omega-3. Ezzel csökkenteni tudjuk a gyulladást okozó omega-6 arányát.

(Az egyértelmű, hogy napraforgó olajat nem használunk, és állati zsiradék sem ajánlott.)

Átállás

Ha NEM ketogén diétázol, akkor a tojás diétára átállás extrém nehéz lehet. Egy átlagos étrendről a sima ketogén diétára átállás is gyakran nehézséget okoz, a tojás böjt pedig még korlátozóbb.

Ha eddig nem ketogéneztél, akkor érdemes először ketogén diétával kezdeni, minimum 1-2 hétig, és utána kipróbálni a tojás diétát. Így fokozatosan tudsz ráállni, és nem egy drasztikus lépéssel.

Visszaállás

Az emberek általában valami gyors, egyszerű, kényelmes megoldást keresnek arra, hogy lefogyjanak. De ne legyen senkiben olyan téveszme, hogy egy három napos tojás böjt után visszaállhat a hagyományos, egészségtelen étrendre.

Biztos lehetsz benne, hogy ha a tojás böjt után folytatod a hagyományos étrendet, akkor ugyanolyan hamar vissza fogod hízni amit lefogytál. Sőt, valószínűleg többet fogsz hízni utána.

A legideálisabb étrend a tojás böjt után a “normál” ketogén diéta folytatása.