Nem csak egyfajta ketogén diéta létezik, ma már számos különböző verziója van ennek az étrendnek. Ilyenek például a húsevő étrend és a paleo-ketogén étrend. A ciklikus ketogén diéta is egy verziója az alap ketogén diétának, ami a szénhidrát mennyiségének változtatása miatt ciklikus. Nézzük meg, hogy mi is ez pontosan, mik az előnyei és mik a hátrányai a ciklikus ketogén diétának.
A ketogén diéta lényege, hogy a szénhidrát (cukor és keményítő) mennyiségét extrém alacsonyra, vagy akár nullára visszük, és az energia túlnyomó részét zsírból nyerjük. Ezt részben a megevett zsírból, részben pedig a saját zsírraktárainkból tudjuk fedezni. Ezért extrém hatékony a ketogén diéta, ha zsírt akarunk égetni.
Ezzel szemben a ciklikus ketogén diétában 5-6 napon keresztül tartjuk a sima ketogén diétát, utána viszont 1-2 napig nagyobb mennyiségű szénhidrátot eszünk.
Igazából nekem az a véleményem, hogy a ciklikus ketogén diéta nem mindenkinek tud működni, és ezt lentebb ki is fejtem, hogy miért. De amennyiben kipróbálnád ezt az étrendet, van pár dolog, amire oda kell figyelned.
1. Az, hogy kilépünk a ketogén diétából, még nem jelenti azt, hogy akkor 1-2 napig bármit lehet enni. Nem szabad csaló napként felfogni, amikor cukrot, lisztet, bármit ehetsz. Ha heti 1-2 napon csaló napot tartasz, akkor biztos, hogy hízni fogsz. A szénhidrát feltöltés napjain olyan teljes, feldolgozatlan ételeket kell enni, mint burgonya, zab, rizs stb.
Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
2. Ha növeled a szénhidrátot, akkor a zsírt le kell csökkentened! A sok szénhidrát sok zsírral a legrosszabb, leghizlalóbb és legegészségtelenebb kombináció. Tehát ha sok szénhidráttal sok zsírt eszel, az zsírba fog neked lerakódni, mivel a szénhidrát hatására rengeteg inzulint termel a szervezeted.
Működik-e a ciklikus ketogén diéta?
A ciklikus ketogén diétával elvileg azok szoktak próbálkozni, akik izomtömeget akarnak növelni. Tehát ha valaki nem akar fogyni, esetleg túl vékony, de szeretne úgy izmot felszedni, hogy közben zsírba ne hízzon túl sokat, akkor érdemes lehet kipróbálnia.
Az inzulin anabolikus, azaz magyarul izomépítő hatású, és a hagyományos ketogén diétában nagyon alacsonyan tartjuk az inzulint. Az inzulin az, ami az aminosavakat az izomsejtekbe szállítja, tehát támogatja az izomépítést és csökkenti az izomlépülést.
Bár ez az egész logikusan hangzik, egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy működik is, illetve több probléma is felvetődik ezzel kapcsolatban.
Először is a sima ketogén diétában is lehet izmot építeni. Ezt személyesen is tapasztaltam. Lehet, hogy élsportoló testépítő szintet (120 kiló tiszta izom) nem lehet ketogén diétában elérni, de szerintem ez az emberek 99%-ának ez nem is célja.
Az inzulinnal valóban gyorsabban növekszünk, ezt is tapasztaltam. De az izom is gyorsabban növekszik? Vagy csak azért növekszünk gyorsabban, mert zsír is jön föl?
Azt is figyelembe kell venni, hogy ha ketogén diéta után szénhidrátot eszünk, akkor rengeteg vizet tárol a szervezet. Egy gramm szénhidrát négy gramm vizet köt meg a sejtjeinkben! És ez elég látványos, azaz ez is hozzájárulhat, a mítoszhoz, hogy a szénhidráttal gyorsabb az izomépítés.
A legnagyobb problémám nekem a ciklikus ketogén diétával az, hogy a ketózis eléréséhez idő kell. És ez mindenkinél változó, hogy mennyi idő. Valakinek 2 hét is lehet, mire újra eléri a ketózist. Tehát nem jön ki a matek. Ha két hétig tart elérned a ketózist, de 6 nap után kiesel a ketózisból, akkor gyakorlatilag soha nem vagy ketózisban.
A szervezetnek idő kell ahhoz, hogy átálljon szénhidrátról zsírra. De ez fordítva is igaz. A ketogén diéta alatt hozzászoknak a sejtjeink ahhoz, hogy nagyon kevés a szénhidrát, és csak ketontesteket, azaz a zsírt hasznáják üzemanyagnak. Ha ezután jelentős mennyiségű szénhidrátot eszel, akkor a sejtjeid hirtelen nem tudnak mit kezdeni a sok szénhidráttal.
Tehát az lenne ésszerű, ha már mindenáron váltogatni akarjuk a szénhidrátot és a zsírt, hogy akkor több időt kell hagyni a szervezetnek az átállásra. Ketózis elérésére nem elég 5-6 nap, de még 2 hét sem. Ha pedig vissza akarunk állni szénhidrátra, akkor azt fokozatosan kell tenni, és nem hirtelen nagy mennyiségű szénhidráttal.
De megismétlem: egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a ciklikus ketogén diétával hatékonyabban lehetne zsírmentes izomtömeget növelni. Így mindenkinek saját magán kell kitapasztalnia, hogy mi az ami működik neki. Hiszen ez egyénenként is változó lehet.
Ha valakinek már eleve nagyobb izomtömege van, akkor valószínűleg jobban tudja tolerálni a sok szénhidrátot, hiszen az izmok fel tudják venni. De ugye a ciklikus ketogén diétának elviekben pont akkor lenne értelme, ha valaki túl vékony, és izmosodni akar.