Posted on

Ketogén diéta és székrekedés? – CSINÁLD EZT

Az egyik nem túl gyakori, de mégis előforduló mellékhatása lehet a ketogén diétának a székrekedés. Tipikusan kezdő ketogén diétázók szokták megtapasztalni, hogy a diéta elején székrekedésük van. Ha te is ezzel küzdesz épp, akkor ez a cikk segíteni fog neked. Nézzük is meg, hogy mi okozhatja a székrekedést ketogén diéta alatt, és mit tudsz tenni ellene.

Megváltozott étrend

A közhiedelemben még mindig az van, hogy sok rostot kell enni, mert az segít. Igazából kiderült, hogy a túl sok rost sokkal inkább okozhat szorulást. Ami azt illeti, tipikusan azoknak szokott hasmenése lenni, akik semennyi rostot nem esznek (például akik a carnivore/húsevő diétát követik). Úgyhogy a szorulást vélhetően nem a túl kevés rost okozza. Az igazság az, hogy amikor egy átlagos étrendről átállsz a ketogén diétára, akkor drasztikusan megváltozik az étrended összetétele, és az emésztőrendszered valami máshoz volt hozzászokva mint amit most eszel. Mit tudsz tenni?

Fokozatosság

A ketogén diétában extrém alacsony szénhidrátbevitel ajánlott, ami napi 25 – 50 gramm szénhidrátot jelent. Az első, amit érdemes kipróbálni, hogy egyél egy kicsit több szénhidrátot, azaz a magasabb tartományt, napi 50 grammot fogyassz. Ez nem biztos hogy segíti a ketózist, de lassan, fokozatosan hozzászoktathatod a szervezeted a kevesebb szénhidrátra. Azaz 7 nap után picit csökkentsd le, mondjuk 40 grammra, utána 30 grammra stb. Hiszen valakinek még a 30 gramm szénhidrát is túl sok, és nem tud ketózisba kerülni, úgyhogy érdemes hosszú távon a nulla szénhidrátra törekedni.

Több zsír

Másik dolog, ami okozhatja a székrekedést, ha túl kevés zsírt eszel. Ezért érdemes megnövelni a zsírbevitelt, ami azt jelenti, hogy akár egy extra kanállal is ehetsz mindegyik étkezéshez. Ha emésztési problémáid lennének, nyugodtan ehetsz emésztőenzimet (pl. Dipankrin), mivel az nem gyógyszer, hanem csak enzim, ami segít lebontani a zsírt. A kókuszzsír és a benne lévő MCT olaj ráadásul kimondottan enyhén hashajtó hatású, így érdemes ezt beiktatni az étrendbe.

Több víz

A ketogén diétában biztosan te is észrevetted, hogy több vizelet távozik. Az elraktározott glikogén (szénhidrát) ugyanis vizet köt meg, és a távozó glikogénnel együtt a víz is távozik. Ezért ha túl sok vizet veszítesz az kiszárít, és a kiszáradás pedig székrekedést okoz. Ezért fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet igyunk a ketogén diéta alatt, ráadásul az elektrolit és só bevitelre is figyelni kell. Próbálj meg kicsit több sót enni, ez is segít.

Magnézium

A megnézium egy nagyon fontos ásványi anyag, ami nem csak a szív és az izomzat egészségéhez szükséges, de segíti az emésztést is, ezért érdemes táplálékkiegészítő formájában több magnéziumot szedni. Sőt, ami azt illeti sokaknál a magnézium is hashajtó hatású! Természetes formában egyébként sok magnéziumot tartalmaz a spenót, a mángold és a kelkáposzta, vagy az olyan olajos magvak mint a tökmag, dió, mandula, kesudió.

Kávé

A kávé és a benne lévő koffein felgyorsítja az anyagcserét, és beindítja a bélmozgást. Sokan ismerik azt az effektust, amikor a reggeli kávé után menni kell. Ezért ha kávét fogyasztasz, akkor az biztosan be fogja indítani az emésztőrendszered. Ami azt illeti, személy szerint én akkor tapasztaltam ketogén diéta alatt székrekedést, amikor leszoktam a kávéról! Bár a koffeinnek több negatív hatása is van, így érdemes mérlegelni az előnyöket és hátrányokat.