Posted on

Miért nem fogysz a 90 napos diétával

A 90 napos diéta talán a legismertebb diéta Magyarországon. Olyannyira, hogy én ezt a fajta étrendet már legalább 15 évvel ezelőtt (de lehet hogy 20) hallottam, olvastam róla. A 90 napos diétával állítólag remekül lehet fogyni, de nézzük meg pontosan, hogy mi is ez a 90 napos diéta, tényleg lehet-e fogyni vele és milyen veszélyeket, kockázatokat rejt, avagy érdemes-e belekezdeni.

A 90 napos diéta eredete

Ha rákeresünk a 90 napos diétára angolul, akkor semmilyen amerikai (.COM végződésű) weboldalt nem találunk róla. Ami azért különös, mert azt állítják róla, hogy amerikából származik. Ha nem olvasol angol nyelvű weboldalakat, akkor érdemes tudnod, hogy angol nyelven SOKKAL több információ megtalálható, mint magyar nyelven. Például amíg a ketogén diétával csak néhány magyar weboldal foglalkozik, addig százával találsz amerikai ketogén weboldalakat orvosoktól, edzőktől, táplálkozáskutatóktól vagy csak egyéb bloggerektől. És ez minden más témára is igaz, nem csak a diétákra. Sokkal, sokkal több információ van angol nyelven.

A 90 napos diétáról egyetlen egy amerikai weboldal sem ír, egyetlen egy Youtube videóban sem beszélnek. Tehát erős a gyanú, hogy a 90 napos diéta egy magyar “találmány”. Ha viszont magyar nyelvű weboldalakon olvasunk erről a titokzatos eredetű diétáról, akkor soha egyetlen cikkben sem linkelnek forrást, kutatási anyagokat. Tehát csupán üres állításokat olvasunk, (“állítólag amerikából jött”), forrás nélkül.

Érdemes tudni azt is, hogy 20 éve foglalkozom táplálkozástudománnyal, és soha, de SOHA nem hallottam még, hogy dietetikus, orvos, edző, táplálkozáskutató, vagy bárki ajánlotta volna a 90 napos diétát! Ellenben kivétel nélkül minden szakértő akit ismerek azt mondta rá, hogy teljes sületlenség.

Mi az a 90 napos diéta?

A 90 napos diétát elválasztó diétának is hívják, mert külön napokra választják “a táplálékokat, amiket a gyomor így könnyen lebont”. (idézet egy magyar weboldalról). Hogy ez miért segítené a fogyást, az rejtély. Bár már ennél az első mondatnál elvérzik a szerző táplálkozástudományi ismerete.

A gyomorban ugyanis kizárólag a fehérje kerül lebontásra. De nézzük el ezt a “bakit”, lehet hogy gyomor helyett emésztőrendszert akart írni.

“A diéta a fehérjenappal kezdődik, ezt követi a keményítőnap, szénhidrátnap és gyümölcsnap, majd ismét a fehérjenap következik, így követi egymást a 4 nap sorban, 90 napon át.” – folytatja a rendkívül hitelesnek tűnő bulvár weboldal.

Ezen a ponton már teljesen elvérzik a történet. Aki ugyanis egy ilyen mondatot leír, az egyértelműen nem ért a táplálkozáshoz.

Először is, ha nem rémlene általános iskola biológia óráról: a keményítő az szénhidrát. Kettő, a gyümölcsökben pedig cukor van, ami szintén szénhidrát. Tehát igazából “fehérje – szénhidrát – szénhidrát – széndhirát” napok követik egymást ebben a fantasztikus diétában, de ezt a 90 napos diéta kiötlője nem tudja, hiszen szerinte a rizs keményítő, a tészta meg szénhidrát – holott mindkettőben keményítő van, a keményítő pedig szénhidrát. Tehát teljes zavar van.

Már csak hab a tortán, hogy a “szénhidrátnak” csúfolt napon bármilyen hulladék kaját ehetsz: tészta, pizza, TORTA, sütemény, kalács, fagyi. A negyedik napon pedig (a rengeteg glutén és szénhidrát után) korlátlan mennyiségű cukros gyümölcsöt ehetsz.

Talán mondanom sem kell, hogy egy olyan szerző, aki még az általános iskolai biológia órán is megbukna, nem a leghitelesebb forrás arra, hogy egy étrendet kövess.

A 90 napos diéta veszélyei

FEHÉRJE

A testünk legfontosabb tápanyaga a fehérje, gyakorlatilag az egész szervezet szinte fehérjéből épül fel. Kezdve a bőrrel, az izomzattal, a csontokkal, vagy akár az immunrendszerünkkel. Mind fehérjéből épül fel. A fehérje viszont nem úgy működik, hogy egyszer megeszem, utána ott marad. A fehérjét ugyanis a testünk napi szinten leépíti és felépíti. Azaz ha nem eszel fehérjét napokig, akkor csak leépülsz. Leépül az izomzatod, az immunrendszered.

Tegyük hozzá, hogy a “fehérjenap” már ott elvérzik, hogy nem csak a hús tartalmaz fehérjét, hanem a gabonák és a hüvelyesek is. Az egyetlen nap talán amikor tényleg nem eszel fehérjét, az a gyümölcsnap. A gyümölcsről pedig ma már tudjuk, hogy messze nem olyan egészséges, mint a legtöbben hiszik. Hiszen tele van cukorral.

SZÉNHIDRÁTOK

A 90 napos diéta legkárosabb napja valószínűleg a “szénhidrátnak” nevezett nap, amikor a hulladék kajákat ajánlják. Az ajánlásban felsorolt ételek rengeteg szénhidrátot, glutént, cukrot ÉS nem utolsó sorban transz zsírt tartalmaznak (pl. a fagyi). Ez nem csak rendkívül egészségtelen, de gyakorlatilag felér egy egynapos hízókúrával. Tehát még ha bármit is fogytál volna a “fehérjenapon” (valószínűleg nem), akkor annak a többszörösét fogod visszahízni a szénhidrátnapon.

90 napos diéta helyett

Most, hogy kiveséztük, hogy ha bárki a 90 napos diétát ajánlja, attól sikítva menekülj, nézzük meg mit tehetsz, ha tényleg fogyni akarsz zsírból, és még egészséges is akarsz maradni.

FEHÉRJE – MINDEN NAP!

A fehérje a legfontosabb tápanyagunk, és ahogy írtam, a szervezet napi szinten bontja le – épp ezért napi szinten kell pótolni. Ráadásul kutatások bizonyítják, hogy a megfelelő mennyiségű fehérje támogatja a zsírégetést, és csökkenti az éhséget. Nem beszélve arról, hogy a zsírt az izmaid égetik el. Azaz minél kevesebb izmod van, annál lassabban tudsz fogyni. Ha pedig nem eszel elég fehérjét (mert valami hülye diétát követsz, amiben 4 napig nem kell enni), akkor biztosan az izomzatod fog először leépülni, nem a zsír.

SZÉNHIDRÁT – FELEJTSD EL!

Szénhidrátnak számít minden cukor és keményítő tartalmú étel: gyümölcsök, gabonák (a tészta is gabonából van), hüvelyesek és persze az izolált cukortartalmú, feldolgozott ételek (pl. torta, fagyi, müzli stb.) Ha fogyni akarsz, a szénhidrát az ellenséged.

A szénhidrát ugyanis túlságosan megemeli az inzulin szintedet, és ez azért baj, mert magas inzulin mellett lehetetlen zsírt égetni. A magas inzulinszint a zsírraktározást indítja be. Szerencsére semmi bajunk nem lesz, ha egyáltalán nem eszünk szénhidrátot, hiszen a szervezet zsírból is képes energiát nyerni. Sőt, igazából az elmúlt 3,6 millió évben soha nem volt elérhető az ember számára nagy mennyiségű szénhidrát. Mivel nagyjából 10 ezer éve kezdtünk el gabonákat termeszteni és 8 ezer éve kezdtünk el gyümölcsöt termeszteni. Tehát valójában a legtermészetesebb étrendet követed, ha nem eszel szénhidrátot.

ZSÍR – ESSZENCIÁLIS!

Bár régebben a zsírt egészségtelennek mondták, mára kiderült, hogy ez a “koleszterin mítosz” miatt van. Egy Ancel Keys nevű amerikai ember ugyanis meghamisított egy kutatást, hogy bebizonyítsa, hogy a telített zsírok okoznak szívbetegségeket. Ma már tudjuk, hogy a betegségek 70%-át (köztük a szívbetegségeket) a túl sok szénhidrát okozza. Sőt, ami azt illeti, esszenciális szénhidrát nem létezik, csak esszenciális zsír. Vagyis ha nem eszel elég egészséges zsírt, akkor az kimondottan rontani fogja az egészségi állapotod. Bár logikusnak hangzik hogy ha zsírt eszel akkor zsírosodsz, de valójában a megevett zsírtól NEM fogsz hízni (hacsak nem szénhidráttal együtt eszed!). Hiszen a zsír emeli legkevésbé az inzulinszinted.

A KETOGÉN DIÉTA

Ha pedig ezt az étrendet követed, akkor már te is ketogénezel, azaz a ketogén diétát követed. A ketogén diéta a leghatékonyabb és legegészségesebb étrend, hiszen őseink is így étkeztek több millió évig. Még több részletet a fenti linken tudsz olvasni a diétáról.