Az alvás az egyik legalapvetőbb életfunkció, és igazából a tudósok még csak most kezdenek rájönni, hogy miért is alszunk, és hogy mennyire fontos az alvás mennyisége és minősége. Az életünk egyharmadát alvással töltjük (ideális esetben), úgyhogy már csak ez is egy jelzés értékkel bír, azaz ha valamivel ennyi időt tölünk, akkor az valószínűleg extrém fontosságú az egészség szempontjából.
Viszont vannak akik nem tudnak rendesen vagy eleget alduni, ami azért nem jó, mert ez hatással van arra, hogyan teljesítünk mentálisan, hatással van az anyagcserénkre, a zsírégetésre, a hormonokra és számtalan alapvető életfunkcióra.
Ha nem tudsz aludni, annak rengeteg oka lehet, akár egyszerre több oka is. Nézzük meg, mik azok a dolgok, amik hatással vannak az alvás minőségére.
Koffein
Az első számú ellensége az alvásnak a koffein. A koffein egy olyan drog, ami mesterségesen tart éberen minket. Ez nappal lehet, hogy jól jön, viszont a probléma az, hogy a koffein nagyon lassan ürül ki a szervezetből.
Ha mondjuk délben megiszol egy kávét, akkor éjfélkor a koffein 25%-a még a szervezetedben van és dolgozik! Másnap reggel 6-kor pedig még a koffein 13%-a még mindig benned van!
Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
Korábban írtam erről egy részletes cikket, hogy milyen káros hatásai vannak a koffeinnek. Ha nem tudsz aludni, az az első, hogy TELJESEN meg kell vonni a koffeint. Ha koffeinfüggő vagy (mint ahogy az emberek 90%-a), akkor az első napok nagyon nehezek lesznek. Viszont az eredmény miatt maximálisan megéri elhagyni.
A koffein valójában egy átverés, mert egyáltalán nem élénkít. Persze, az első néhány kávé élénkít, utána pedig szépen hozzászokik a szervezet, és már nem azért iszod, hogy élénkítsen, hanem azért, hogy ne legyél fáradt. Egy hatalmas átverés.
Koffeint nem csak a kávé tartalmaz, hanem a zöld tea, fekete tea, az energiaitalok és a csoki is. Így érdemes minden ilyen koffeintartalmú ételt és italt mellőzni, amíg leszoksz a koffeinfüggőségről.
Stressz
Ha valamin stresszelsz, mondjuk a munkád miatt, vagy valamilyen trauma ért, akkor szintén nem tudsz aludni. Természetesen fontos, hogy megoldást keress a problémákra, de próbáld magad meggyőzni, hogy a stresszeléssel, idegeskedéssel nem oldódnak meg a dolgok. Ezt persze könnyebb mondani, mint csinálni, azaz néha nehéz befolyásolni az érzelmeinket.
Ha valami probléma van az életedben, arra próbálj megoldást találni. De ezt ne éjszaka tedd, ne akkor agyalj a megoldáson! Mert ha pörögsz valamin a fejedben, akkor biztos hogy nem fogsz tudni aludni.
A meditáció segíteni tud ezen. Nem kell semmilyen ezoterikus dologra gondolni, abban én sem hiszek. Meditáció egyszerűen az, ha lefekszel egy kényelmes pozícióba, becsukod a szemed, fizikailag ellazítod az izmaidat, és megpróbálsz nem gondolni semmire. A “semmire” gondolás persze nem könnyű, és néha el fog kalandozni a gondolatod, de ez nem baj. A meditáció ilyen. Néha elkalandozol, de ilyenkor törekedj megint arra, hogy ne gondolj semmire. Ennyire egyszerű a meditáció.
Az izmaidat próbáld meg egyenként ellazítani. Először a fejed tetején, aztán a homlokodon, aztán az arcizmaidat, aztán a nyakad, aztán a karjaid… így menj végig és sorban lazítsd el a testrészeidet. Az izmok fizikai ellazítása egy sokkal nyugodtabb állapotba fog hozni, és könnyebben el fogsz tudni aludni.
Mozgáshiány
A fizikai aktivitás hatással van az alvásra… és az alvás hatással van a fizikai teljesítményre! Ha nem mozogsz semmit, egész nap egy irodában ülsz, utána meg a TV előtt, akkor nem fogsz tudni rendesen aludni. Az emberi testet több millió év evolúciója mozgásra fejlesztette ki. Nem arra, hogy széken üljön egész nap.
Ha rendszeresen edzel, akkor jobban fogsz tudni aludni. Járj konditerembe, vagy vegyél kézisúlyzókat otthonra. Nyomj fekvőtámaszokat, vagy vegyél egy szobabicajt. Komplett edzéseket le lehet itthon nyomni. Lift helyett használd mindig a lépcsőt. Autó helyett járj tömegközlekedéssel vagy gyalog, vagy bicajjal, vagy rollerrel. Eldöntheted, hogy melyik mozgásforma a legjobb neked, de mozogni muszáj. Ezzel az egészségednek is jót teszel, és aludni is jobban fogsz tudni.
Mesterséges fények
Több millió évig úgy éltek az őseink, hogy amikor reggel feljött a nap, akkor felkeltek, és amikor este lement a nap, akkor elmentek aludni. Ezért a szervezetünknek van egy biológiai órája, ami erre van hangolva. Ha fény érkezik a szemünkbe (akár csukott szemen keresztül!), akkor a szervezetünk hormonálisan reagál rá.
Aztán feltaláltuk a mesterséges fényeket, és így felborult az egész biológiai ritmusunk. A lámpafény, a TV, a monitor, a mobiltelefon kijelző. Ezek mind mesterséges fényt juttatnak a szemünke, ami miatt nem alszunk olyan jól. Amint fény jut a szemünkbe, a szervezetben leáll a melatonin hormon termelődése, ami egy fontos hormon az elváshoz.
Először is, ne vigyél mobiltelefont a hálószobába. Sőt, lefekvés előtt 1-2 órával már semmilyen kijelzőt ne nézz, így nem jut annyi fény a szemedbe. Inkább olvass egy könyvet, hallgass zenét, vagy meditálj lefekvés előtt.
Hőmérséklet
Egyre szélsőségesebb az időjárás, és legfőképp egyre melegebbek nyarak. Számomra döbbenet, hogy még vannak akik klímaberendezés nélkül élnek. Manapság ez olyan, mintha télen nem lenne fűtésed. A szakértők szerint az embernek 18 – 20 fokos hőmérséklet a legideálisabb az alváshoz. Tehát egy 28 fokos lakásban biztos, hogy nem fogsz tudni aludni. Ha nincs klímád, akkor érdemes beszerezni, hiszen ez ma már egészségügyi problémát jelent.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy ha egész nap nem vagy otthon, és nem megy a klíma, akkor hiába kapcsolod be este egy órára. Mivel a falak át vannak melegedve nyáron, ezért amint kikapcsolod a klímát, egy óra múlva sugározni fogják a meleget. Sokan pedig nem szeretnek a klíma zúgása mellett aludni. Ezért a legmelegebb napokon érdemes napközben is bekapcsolva hagyni, hogy hűtse a lakást. Még akkor is, ha nem vagy otthon. Nem kell a leghidegebbre kapcsolni, de nagyjából 25 fokos hőmérsékleten érdemes mennie egész nap amikor kánikula van.