Posted on

Ketogén zsírok – milyen zsírt fogyasszunk

Gyakori jelenség, hogy amikor valaki “rászabadul” a ketogén diétára, akkor tipikusan a szalonna-kolbász-bacon kombót kezdi enni nagy mennyiségben. Ez egy nagyon gyakori jelenség, amit a keto fórumokon, keto Facebook csoportokban látok.

Először is, a rengeteg szalonna-kolbász-bacon étrend – habár kétségtelenül ketózisba kerülsz tőle – nem éppen a legegészségesebb étrend és életmód.

Azt gondolom, hogy több dologból adódik ez a félreértés. Egyrészt tájékozatlanság, azaz nem olvastak utána alaposan a témának, másrészt lehet, hogy éppen rossz forrásból informálódtak – mondjuk egy olyan illetőtől, aki szintén rosszul követi a ketogén diétát. Illetve az is lehet, hogy csak felületesen értelmezik a dolgokat.

Én ezen a weboldalon, és a saját étrendemben is az úgynevezett “tiszta” keto étrendet, azaz egy egészséges keto étrendet követem. Amibe egyáltalán nem fér bele, hogy az étrend rengeteg szalonnából és kolbászból áll.

Az csak egy dolog, hogy a “sok szalonna” az nem étrend. Mert például a túl sok fehérje ugyanúgy nem egészséges, mint a túl kevés. Persze a tápanyagok mérésének a hiánya talán a kisebbik baj.

A leggyakoribb probléma amit látok az, hogy a “ketózó” emberek nem jó minőségű zsírból fedezik a zsírbevitelüket.

A probléma az állati zsírral

Elviekben, természetes körülmények között az állati zsír egészséges lenne. Hiszen ezt ettük több millió évig. A probléma az, hogy ma már nem vadásszuk az állatokat, hanem tenyésztjük. Az állattenyésztés pedig profitorientált. Ami azt jelenti, hogy a cél a minél olcsóbb termelés, azaz a költségek csökkentése.

A legolcsóbb eledel az állatoknak pedig a gabona (kukorica) és szója. Márpedig egy állat zsírja annyira egészséges, amennyire egészségesen étkezett az állat. Az állatok pedig természetes körülmények között nem esznek gabonát (mint ahogy az ember sem).

Ha az állat kukoricán és szóján élt, akkor a zsírjában sokkal több az omega-6 zsírsav, ami gyulladáskeltő. Az olyan növényevő állatok, mint a sertés, vagy a marha, természetes körülmények között csak füvet legelnek.

Amerikában már nagyon régen létezik egy olyan kategória, hogy “fűvel etetett” marha (grass-fed beef), azaz a marha egész életében füvön élt, ezért a zsírja sokkal egészségesebb. Sajnos Magyarországon még nem találkoztam ilyen hússal, pontosabban hazai tenyésztésű fűvel etetett verzióval még nem. Persze tengeren túlról hozott fűvel etetett marha húsát lehet kapni itthon is – aranyáron. Ennek az oka valószínűleg az, hogy itthon nincs rá akkora kereslet.

És ha azt gondolod, hogy az egészségesnek reklámozott lazac tele van egészséges omega-3 zsírsavakkal, akkor ki kell, hogy ábrándítsalak. Ugyanis a lazacot is nagyüzemben tenyésztik, és a lazacot is ugyanúgy szójával és kukoricával etetik, azaz sokkal több benne a gyulladáskeltő omega-6 zsírsav, mint a természetben élő lazacokban. Arról nem beszélve, hogy még ha veszel is természetben élő lazacot, az ma már tele van mikroműanyaggal.

Tehát elvileg ha találsz fűvel etetett állatot – legyen az marha, vagy sertés – akkor igen, mondhatjuk, hogy egészséges a zsírja. De amennyiben az sima, bármelyik hentesnél kapható sertésből készült szalonna, kolbász stb, akkor az bizony tele van omega-6 zsírsavval, amitől a gyulladást növeled a szervezetedben.

Ennél fogva, két esetben egészséges az állati zsír:

1. Fűvel etetett, legeltetett állat zsírja
2. Vadállat húsa/zsírja – például szarvas, vaddisznó

Hozzá teszem, hogy ettől még nem vonom meg magamtól 100%-ban az állati zsírokat és húsokat. Azt gondolom, hogy az egyensúlyt kell fenntartani. Az egyensúlyt egyrészt azzal tudom fenntartani (amennyiben nem tudom beszerezni a fenti két kategóriát), hogy nem a legzsírosabb részeket eszem – pl. szalonna. Másrészt azzal, hogy kiegészítem olyan zsírokkal az étrendem, amik omega-3 zsírsavban gazdagok. Nézzük is meg, hogy mik ezek a zsírok.

Ketogén zsírok

KÓKUSZZSÍR

A kókuszzsírról már írtam részletesen egy cikket korábban, úgyhogy itt már nem fogom annyira részletezni. Bár a kókuszzsír nem tartalmaz omega-3 zsírsavat, de omega-6-ot sem, így egyik irányba sem tolja el ezt az arányt. Ketogén étrendben egy tökéletes zsírforrás, a kókuszolaj 70%-a úgynevezett MCT olaj, aminek az emésztéséhez nem kell epe, hanem azonnal energiaként tudjuk felhasználni.

MCT OLAJ

Ahogy írtam, ezt kókuszolajból vonják ki, éppen ezért én fölöslegesnek tartom az MCT olaj vásárlását. Elsősorban az ár miatt, mivel az MCT olaj háromszor – négyszer annyiba kerül mint a kókuszolaj. Ez nekem nem azért probléma, mert nem tudom megfizetni, hanem mert nem gondolom, hogy négyszer annyi értéket kapok a négyszeres árért.

Az MCT olaj egyik előnye, hogy szobahőmérsékleten is folyékony, így bizonyos receptekhez jobb lehet, mint a kókuszolaj, például házi készítésű, egészséges keto majonézhez. Tehát praktikusság szempontjából jobb, hiszen nem kell felmelegíteni, mint a kókuszzsírt, ha valamibe bele akarjuk keverni.

VAJ

A fentiek után egyértelmű, hogy itt fűvel etetett marhától származó vajról beszélünk. Szerencsére itthon sok helyen elérhető a Kerrygold márkájú vaj, ami fűvel etetett marhától származik. A rossz hír, hogy külföldről hozzák, és egyáltalán nem olcsó – bár ez relatív. Ugyan a Kerrygold vaj kétszer annyiba kerül, mint egy hazai vaj, ugyanakkor a kettőt nem lehet összehasonlítani, hiszen az egyikkel egy fűvel etetett marhától származó egészséges vajat kapsz, a másikkal pedig egy kukoricával etetett, omega-6 zsírsavval teli vajat kapsz. Tehát ez nem ugyanaz mint a kókuszzsír – MCT olaj esete, mert ott nagyjából ugyanazt kapod, csak négyszeres áron.

TISZTÍTOTT VAJ (GHEE)

A tisztított vajat otthon is nagyon egyszerűen el lehet készíteni. Egyértelmű, hogy itt is fűvel etetett verzióból készítjük, pl. Kerrygold. A tisztított vaj lényege, hogy eltávolítjuk a tej egyéb maradványait, és szinte kizárólag a tiszta zsír marad a végén. Ez akkor lehet előnyös, ha valaki érzékeny a tejre, tejcukorra, vagy egyszerűen csak még tisztábban akar étkezni. Mondjuk a tisztított vajról semmiképp nem mondható el, hogy 100%-ban tejcukor mentes, de nyilván sokkal tisztább, mint a sima vaj.

OLÍVAOLAJ

Az olívaolaj az egyik legjobb olaj, bármilyen diétát is követ az ember. Az olívaolajban sokkal alacsonyabb az omega-6 zsírsav aránya, mint mondjuk a napraforgóolajban, ezért ha ezt az olajat fogyasztjuk, akkor csökkenni fog a gyulladás szintje.

A legegészségesebb az extra-szűz olívaolaj. Nemrég még az is kiderült, hogy az extra-szűz olívaolajban olyan anyag van, ami az ibuprofént utánozza! (Az ibuprofén az, ami a fájdalomcsillapítók, például az Advil hatóanyaga.) Tehát ha nem akarsz gyógyszert szedni fejfájásra, érdemes kipróbálni egy-két kanál extra-szűz olívaolajat mint egészséges alternatíva.

Fontos figyelni, mert gyakran hamisítják az olívaolajat. Az extra-szűz olívaolaj tipikusan “szúró” érzést ad a torokban (én ezért nem szeretek belőle majonézt csinálni), tehát ha eszel belőle egy kanállal, és nem érzed ezt a szúró-csípő érzést, akkor sajnos hamisítványt vettél.

OMEGA-3 TÁPLÁLÉKKIEGÉSZÍTŐ

És végül teljesen rendben van az is, ha táplálékkiegészítő formájában pótoljuk az omega-3 zsírsavat, hogy ezzel is csökkentsük a gyulladást a szervezetben. Ha például sok tojást eszünk, akkor érdemes hozzá omega-3 kapszulákat enni, mivel a tojásban elég sok az omega-6 aránya. Hozzáteszem, már itthon is kapni olyan tojást, amiben magasabb az omega-3 aránya. Ez attól függ, hogy mivel etették a tyúkot, hiszen a tyúk mindenevő.