
Az éhség egy természetes jelzés a testben, egyértelműen azt jelzi, hogy ennünk kell. Viszont a természetes folyamatok gyakran felborulhatnak, így ezek a jelzések is félrevezetőek lehetnek. Ha valaki gyakran éhes, az nem jó jel, hiszen az emberi test nem arra lett tervezve, hogy állandóan és sokat egyen. Ami azt illeti, a legtöbb betegség az elhízáshoz és a túl sok kalóriához köthető. Illetve azok a népcsoportok élnek a legtovább, a legnagyobb egészségben, akik a legkevesebbet esznek.
Tehát az állandó evés nem egészséges. De néha nagyon egyszerű változtatásokkal lehet javítani a dolgokon. Nézzük meg, hogy mik okozhatják az állandó éhséget, ami egyre gyakrabban fordul elő embereknél, és hogyan tudsz javítani ezeken.
Túl sok szénhidrát
Az esetek többségében az állandó éhséget a túl sok szénhidrát okozza. Szénhidrátok alatt a cukor és keményítő tartalmú ételeket értjük. A titok pedig az inzulintermelésben van. három makrotápanyag közül (fehérje, szénhidrát, zsír) a szénhidrát az, ami a legnagyobb inzulinreakciót okozza, azaz ha szénhidrátot eszünk, akkor termel a legtöbb inzulint a szervezet.
Az inzulin, normál körülmények között egy hasznos hormon, ami a tápanyagot szállítja a sejtekhez. Viszont ha túl sok szénhidrátot eszünk, akkor túl sok inzulint termelünk, ami egy idő után inzulinrezisztenciához, cukorbetegséghez vezet. Miután a sejtek ellenállnak az inzulinnak, így nem kapják meg a fontos tápanyagokat, azaz hiába eszel a sejtjeid éheznek. Eközben persze a zsírsejtjeid nem állnak ellen, azaz az inzulin zsírba raktározza a kalóriákat, magyarul elhízol.
Van egy másik oka is annak, hogy a túl sok szénhidráttól éhes leszel. Ugyanis az inzulin hatással van egy másik hormonra, a ghrelin nevű hormonra, amit éhséghormonnak is neveznek. A ghrelin szabályozza az éhséged, azaz ha sok szénhidrátot eszel, akkor még éhesebb leszel.

Töltsd le az ingyenes keto bevásárlólistánkat!
Iratkozz fel az email listánkra, küldünk egy ingyenes, nyomtatható ketogén diéta bevásárlólistát az email címedre.
Túl kevés fehérje
A protein a legfontosabb tápanyagunk, a testünk minden szövetéhez szükséges fehérje. Az izmok, a szerveink, az immunrendszer, és még sok más szövet mind fehérjéből épül fel. A fehérje pedig nem egy olyan tápanyag, amit egyszer egy héten megeszel, és le van tudva. A tested napi szinten leépíti és felépíti a fehérjéket, ezért kell napi szinten pótolni a fehérjét. Ezért ha nem eszel elég fehérjét, akkor szintén éheznek a sejtjeid, hiába eszel sok kalóriát.
A fehérje ráadásul hatással van az éhséget szabályozó hormonokra, tehát ha megfelelő mennyiségű fehérjét eszel, akkor kevésbé leszel éhes. A fehérje legjobb forrásai pedig az állati eredetű élelmiszerek, mint a húsok, halak, belsőségek, tojás.
Túl kevés zsír
Sokáig az volt a köztudatban, hogy a zsír az egészségtelen. Ma már tudjuk, hogy ez nem teljesen igaz. Bizonyos zsírok egészségtelenek, más zsírok viszont nagyon is szükségesek. A “zsír egészségtelen” hiedelmet illetve a koleszterin mítoszt egy meghamisított tanulmánynak köszönhetjük, illetve az olyan cégeknek, akik a TV-ben reklámozták évekig hogy mennyire egészséges a müzli.
A zsír a második legfontosabb makrotápanyag a fehérje után. Ugyanis léteznek esszenciális aminosavak (fehérje), és léteznek esszenciális zsírsavak is. (Olyan viszont nem létezik, hogy “esszenciális szénhidrát”.) Az esszenciális azt jelenti, hogy a szervezeted nem tudja előállítani, viszont szükséges az élettani folyamatokhoz, tehát külső forrásból kell bevinni.
Ha sok szénhidrátot eszel, akkor elvileg elsősorban abból nyersz energiát. A probléma ugye az, hogy a sok szénhidrát miatt még éhesebb leszel, és nem is egészséges sok szénhidrátot enni, hiszen elhízol tőle és cukorbeteg leszel. Ha viszont lecsökkented a szénhidrátbeviteled (akár nullára), akkor a zsírból tudsz energiát nyerni. Többek közt ez a lényege a ketogén diétának is.
Túl kevés víz
A mhidratáltság, azaz hogy elég vizet igyunk, fontos az egészség szempontjából. Megfelelő mennyiségű vízre van szükségünk az agyműködéshez, és a fizikai aktivitáshoz, azaz az izmok megfelelő működéséhez is. Emellett a bőr és az emésztőrendszer egészsége szempontjából is rendkívül fontos a vízfogyasztás.
Azonban a megfelelő vízfogyasztás az étvágyra is hatással van. Ebben a tanulmányban például 14 férfi vett részt, és az eredmény az lett, hogy akik étkezés előtt megittak egy pohár vizet, azok 600 kalóriával kevesebbet ettek.
Tehát lehet, hogy nem is vagy éhes, csak szomjas vagy. Ezért legközelebb amikor éhesnek érzed magad, igyál meg először egy poház vizet.
Unatkozás
Ha valaki sokat unatkozik, akkor gyakran az evéshez nyúl, mint időtöltéshez. Ebben a 2015-ös tanulmányban is azt mutatták ki, hogy akik unatkoznak, azok gyakran örömforrásként tekintenek az evésre.
Az evés hatással van a dopamin nevű “örömszerző” vagy jutalmazó hormonra. És kimondottan az egészségtelen, cukros, sok szénhidráttartalmazó ételek – édességek, sütemények, chips stb. – adnak nagy dopaminlöketeket. A túl sok dopamin pedig függőséget okoz.